ZYT Poliçe Sorgulaması Nasıl Yapılır?


Dijitalleşme çağı hayatımızdaki pek çok nokta gibi bürokratik işlerde de rol oynamaktadır. Bu bağlamda oluşan ve gelişen e-Devlet sistemi, günlük hayat akışında işimize yarayan çok sayıda uygulama meydana getirmiştir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin e-Devlet kapısı aracılığıyla sunduğu hizmetlerden biri olan ZYT poliçe sorgulaması, birkaç dakika içinde ulaşabileceğiniz bir uygulamadır. İnternet üzerinden ihtiyacınız olan poliçe sorgulamasını yapmak için hızlı ve basit bir yol izlemeniz yeterli olacaktır.

ZYT poliçe sorgulaması
ZYT poliçe sorgulaması

Poliçe Nedir?

Sigorta anlaşmalarının yazılı formlardaki haline poliçe adı veriliyor. Poliçeler bu anlamı taşıması için; oluşturulan sigortanın tarafların isim ve adresini, konusunu, talimatlarını, başlangıç ve bitiş tarihini, bedelini, tanzim tarihini, prim tutarı ve ödeme şeklini içermesi gerekmektedir. Aksi durumdaki belgeler poliçe olarak değerlendirilemez. Çeşitli türleri olan poliçe uygulamalarından biri ZYT poliçesidir. ZYT poliçe sorgulaması internet üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

ZYT Poliçe Sorgulaması Elektronik Ortamda Yapılır mı?

ZYT poliçe sorgulaması elektronik ortamda yapılabilmektedir. Sorgulama işlemini e-devlet kapısı ya da Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Kurumun kendi sitesi üzerinden, sisteme giriş yapmadan sorgulama şansınız bulunmaktadır. Bunun için plaka ve kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası ile sorgulama seçeneğini veya sigorta bilgileri ile sorgulama seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır. Bilgileri eksiksiz ve doğru girdiğiniz takdirde işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

ZYT poliçe sorgulama
ZYT poliçe sorgulama

ZYT Poliçe Sorgulaması E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

ZYT poliçe sorgulaması yapmak için e-Devlet kapısı üzerinden yardım alınabilir. T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapan vatandaşlar bu hizmetten yararlanabilmektedir. Sisteme giriş yapmadan bu hizmet alınamaz. Şifresi bulunmayan şahıslar sisteme giremezler. Bu nedenle en yakın PTT şubesinden şifre konusunda destek alabilirler. Sistem açıldıktan sonra sorgulama yapmak için şu yol izlenmelidir.

  • Ana sayfadaki “Kurumlar” bölümü içinden “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” sayfasına girin.
  • Bu sayfa içinde yer alan hizmet listesi içinden “ZYT Poliçe Sorgulaması” seçeneğini seçin.
  • Açılan yeni sayfada sizden istenen “Plaka Numarası”nı doğru bir şekilde yazın ve “Sorgula” butonuna basın.
  • Yeni açılan sayfada istenen bilgiler karşınıza gelecektir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın