Yurt Dışı Emeklilik Nedir?


​​​​​​​Türkiye’yle sosyal güvenlik anlaşması imzalamış olsa da olmasa da yurt dışında sigortalı olarak geçirilen süreler bazı şartlar gerçekleştiğinde Türkiye’de emekli olabilmektedirler. Peki, yurt dışı emeklilik şartları nelerdir? Yurt dışı borçlanmasından yararlanmak için yurt dışında sigortalı geçirilen sürelerin belgelendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca yurt dışı borçlanması için kişinin borçlanmadan yararlanmak istediği ve borçlanma için başvurduğu sürede Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

Yurtdışı Borçlanmasında Geri Dönüş Şartı Aranmaz

Yurt dışı emeklilik durumundan yararlanmak için yazılı başvuru yapılması gerekmektedir. Yurt dışı borçlanması yapmak isteyenlerin Türkiye’ye geri dönüş şartı aranmamaktadır. Yurt dışı borçlanmasında yurt dışında geçirilen sürelerin tamamı ya da bir kısmı içi borçlandırılma yapılabilir. Çifte vatandaşlığa sahip olan kişilerde yurt dışı borçlanması için müracaat edebilir.

Yurt dışı emeklilik işlemleri
Yurt dışı emeklilik işlemleri

Türkiye’de Sigorta Başlangıcı Olması Şartı Aranmaz

Yurt dışı borçlanması yapılıp sonucunda aylık bağlandıktan sonra tekrardan yurt dışı borçlanması için başvuru yapılamaz. Fakat aylık bağlanmadan önce tekrar başvuru yapılarak kalan süreler için borçlanma yapılabilmektedir. Türkiye’de hiç sigortası olmayan, yurt dışında sigortalı çalışanlarda emeklilik işlemleri için yurt dışında sigortalı geçirilen süreleri geçmiş sigortalılık olarak gösterebilirler.

Gerekli Belgelerle SGK’ya Müracaat Edilmeli

Yurt dışı borçlanma işlemi için yurt dışı borçlanma dilekçesi ve gerekli belgelerle sosyal güvenlik kurumuna müracaat edilir. Borçlanmak isteyen vatandaş dilekçede borçlanmak istediği süreyi belirtmişse belirtilen süre, süre belirtilmemişse belgelerde yer alan son tarihten geriye doğru borçlanmak istediği gün sayısı kadar hesaplanır. Bu hesaplamada bir yıl 360 gün bir ay da 30 gün olarak kabul edilir.

Yurt dışı emeklilik
Yurt dışı emeklilik

Yurt Dışı Borçlanma Sistemi 1 Ağustos 2019’da Değişiyor

Yurt dışı borçlanması için 31 Temmuza kadar başvuranlar eski sistemden yararlanabilecekken 1 Ağustos 2019 itibariyle yeni uygulama başlıyor ve buna dayalı olarak prim ve borçlanma miktarı artıyor. Aynı zamanda emeklilik yaşı da 1 Ağustostan sonra artacak. Bu süreden önce borçlanmak isteyenler SGK üzerinden emekli olabilirken değişen yeni yasayla birlikte Türkiye’de son çalıştığı sigorta kolu önemli olmaksızın 4/B(BAĞ-KUR)üzerinden emekli olabileceklerdir.

Türkiye’de Sigorta Başlangıcı Olanlar Farklı Değerlendirilecek

Değişen sistemle beraber yurt dışı borçlanması yapacak kişiler önceden asgari ücretin %32’si üzerinden borçlanırken yeni istemde asgari ücretin %45’i oranında borçlanacaktır. Önceki sistemde Türkiye’de sigorta girişi olanla olmayan aynı konumda değerlendirilirken yeni sisteme bu ikisi farklı değerlendirilecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın