Yükseköğretim Mezun Belgesi Nedir?Yükseköğretim (YÖK) mezun belgesi, üniversitelerden mezun olan kişilerin mezuniyetlerine kanıt olarak kullanabilecekleri resmi bir belgedir. Diğer bir deyişle bazı resmi işlerinizde diplomanız yerine kullanabileceğiniz bir evraktır. Bu belgeye online ulaşmanız mümkündür.

Yükseköğretim Mezun Belgesinde yer alan bilgiler nelerdir?

Mezun belgenizde, bazı kimlik bilgilerinizle beraber mezuniyetinize dair bilgiler yer almaktadır. T.C. kimlik numaranız, anne ve babanızın adı ve doğum tarihiniz belgede yer alan kimlik bilgilerinizdir. Mezun olduğunuz üniversite, fakülte ve bölüm, diploma numaranız, diploma notunuz, mezuniyet tarihiniz ve mezun olma durumunuz ise mezuniyetinize dair bilgilerdir. Ayrıca, “X Üniversitesi tarafından kimlik ve mezun bilgileri bildirilen Y yukarıda belirtilen programdan mezun olmuştur.”  yazısı yer almaktadır. Belgeye ulaşılan tarih ile birlikte belgeyi doğrulamak için kullanılabilecek bir karekod da bu sayfada yer alan diğer bilgiler arasındadır.

Yükseköğretim Mezun Belgesi onaylı diploma yerine kullanılabilir mi?

Bu sorunun cevabı başvuracağınız kuruma ve diplomanızı alıp almadığınıza bağlıdır. Eğer diplomanız henüz üniversite tarafında size verilmediyse, mezun belgesini kabul eden kurumlar vardır. Eğer mezun olup diplomanızı elinize aldıysanız ‘aslı gibidir’ mühürlü diploma fotokopisinin istenme olasılığı yüksektir. En doğru bilgi için başvuracağınız kurumla iletişime geçiniz.

Yükseköğretim Mezun Belgesi geçerlilik süresi nedir?

Bir kere mezun olduktan sonra hayat boyu üniversite mezunu olarak kalacağınız için belgenin geçerlilik süresinde bir kısıtlama yoktur. Ancak herhangi bir sebepten dolayı mezuniyetiniz iptal edilirse mezun belgesi doğrulaması sırasında bir sorun ile karşılaşabilirsiniz.

Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama

  • Mezun belgenizi görüntülemek için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama adresine gidiniz.
  • Belirtilen 5 yöntemden birisi ile kimliğinizi doğrulayınız. Bu yöntemler: e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve banka yoluyla kimlik doğrulama yöntemleridir.
  • Karşınıza çıkan sayfada, mezun olduğunuz üniversite, bölüm, mezuniyet tarihiniz ile birlikte mezun belgesine ulaşabileceğiniz bir ‘Belge Oluştur’ butonu yer almaktadır. Bu butona tıklayınız.
  • Yeni açılan sayfada mezuniyet belgeniz bulunmaktadır. Eğer bir hata sonucu belgenizi göremiyorsanız, ‘Belge Oluştur’ butonuna yeniden tıklayınız.
  • Bu sayfadan belgenizi indirebilir ya da çıktısını alabilirsiniz fakat indirdikten sonra çıktısını almanız önerilir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın