Yükseköğretim Mezun Belgesi Doğrulamaİnsanların hayatında çok önemli bir yer barındıran eğitim, bir takım aşamalardan oluşmaktadır. Öğrencinin yaş durumu ve zihinsel yeterlilikleri dikkate alınarak düzenlenen bu aşamalar ilkokul, ortaokul ve içerisinde lise üstü eğitimi barındıran yükseköğretimden oluşmaktadır. Burada bahsedilen seviyeleri başarıyla tamamlayan öğrencilere okul yönetimi tarafından mezun belgesi verilmektedir. Yükseköğretim seviyesinde başarılı bulunan ve eğitimini tamamlayan öğrencilere verilen belge de bunlardan birisidir. Kişilerin işe girerken askere giderken ya da eğitimini yükseltmek isterken için faydalanacağı bu belgeler artık internet üzerinde yer alan e-Devlet sisteminden de sorgulanabilmektedir.

E-Devlet Nedir? Nasıl Kullanılır?

E-Devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşlarına sunduğu bir sanal hizmet sistemidir. Vatandaşların, herhangi bir talep ya da gerekli resmi işlem için söz konusu devlet kurumuna gitmeden internet üzerinden işlerini halletmelerini sağlamaktadır. Oluşturulan bu hizmet sayesinde ilgili kamu kuruluşlarına sanal ortamda ulaşılarak istenilen hizmet kolay ve pratik bir şekilde alınabilmektedir. E-Devlet hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler türkiye.gov.tr adresine TC No ve e-Devlet şifresi girerek kolayca ulaşabilirler.

Şifre Nereden Alınır?

E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için mevcut vatandaşlık numarasının yanında bir de kişinin kendine ait şifresinin olması gerekmektedir. Sisteme ilk kez girecek olan vatandaşlar PTT şubelerine giderek kendilerine tanımlanmış olan e-Devlet şifresini 2 TL karşılığında temin edebilirler. Ayrıca alınan bu şifre ile sisteme girildikten ‘şifre güncelle’ bölümünden kendilerine özgü yeni bir parola belirlemeleri tavsiye edilmektedir.

Hangi Hizmetler Mevcuttur?

Devlet tarafından oluşturulan bu sanal hizmet sayesinde neredeyse tüm devlet kuruluşlarına internet üzerinden ulaşmak ve arzu edilen işlemi yapmak mümkündür. Bunlar arasında; sigorta işlemleri yaptırma, askerlik celp belgesi çıkarma, adli davaları takip etme, vergi ödemesi gerçekleştirme ve akıllı telefonu kaydettirme gibi pek çok alanda ve türde hizmetler sunulmaktadır.

Belge Doğrulama Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle internet tarayıcısına türkiye.gov.tr yazılıp siteye girilir
  • Açılan sayfada ilgili kutucuklara mevcut TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi yazılarak sisteme giriş yapılır
  • E-Devlet sisteminin ana ekranında yer alam ‘arama’ bölümüne ‘Yükseköğretim Mezun Belgesi Doğrulama’ yazılarak açılan başlık tıklanır ve işlemin yapılacağı sayfaya geçilir.
  • Gelen ekranda yer alan kutucuğa mezun belgesi üzerinde yer alan Barkod numarası girilerek ‘Devam Et’ butonuna basılır ve sorgulama bölümüne geçilir.
  • Buradaki ilgili bilgiler kontrol edilerek mezun belgesinin doğruluğu sorgulanır ve işlem tamamlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın