Yükseköğretim Kurumu Öğrenci Belgesi DoğrulamaGünümüzde devletle olan işlerimizi internet ortamından basit birkaç adımla yapmak çok kolay. Vatandaşla devletin buluştuğu platformda yapılan hizmetler hem güvenilir hem de tasarruflu. Eskiden beklenilen kuyruklar artık yok ve işlemleri hızlı bir şekilde istenilen saat ve istenilen adreste yapabiliyorsunuz. Bir tek site üzerinden birçok devlet kurumuna ulaşabilirsiniz. Çoğu işlem için T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi yeterlidir.

E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz.

Öğrenci Belgesi Nedir?

Öğrenci belgesi, kişinin öğrenci olduğunu kanıtlayan bir belgedir. Öğrenci belgesinde kişinin eğitim seviyesi, sınıfı, hangi bölümde okuduğuna yani öğrenim hayatına dair bilgiler bulunur. Bu belge, öğrenci tarafından okuduğu kurum ya da internet ortamından e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden temin edilebilir.

Öğrenci Belgesi Ne İşe Yarar?

Öğrenci olan kimseler, öğrenciliğin avantaj olduğu işlemlerde kullanmak üzere bu belgeye ihtiyaç duyarlar, toplu taşımayı daha düşük ücretle kullanma gibi… Kişilerin öğrenci olduklarını ispatlamak üzere kullandıkları bir belgedir.

Yükseköğretim Kurumu Öğrenci Belgesi Doğrulama İşlemi Nedir?

E- Devlet Kapısı üzerinden edindiğiniz öğrenci belgenizi bir kuruma verdiniz ve karşınızdaki, verdiğiniz belgedeki bilgilerin doğruluğunu ” Öğrenci Belgesi Doğrulama İşlemi” yaparak öğrenecektir. Bu işlem için e-Devlet şifresine gerek yoktur. Sadece öğrenci belgesi üzerindeki barkod numarası ve öğrencinin T.C kimlik numarası bilgileri yeterlidir.

E- Devlet Kapısı üzerinden öğrenci belgenizi, öğrenci belgesi sorgulama bölümünden oluşturabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için e-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır.

Yükseköğretim Kurumu Öğrenci Belgesi Doğrulama İşlemi e- Devlet Kapısından Nasıl Yapılır?

Bu işlemde öğrencinin öğrenci belgesi sorgulama işleminde edinilen barkod numarası gerekmektedir.

  • www.turkiye.gov.tr (e-Devlet Kapısı) adresine girmelisiniz.
  • Ana sayfadaki arama butonuna ”öğrenci belgesi doğrulama” yazarak
  • Çıkan sayfadaki “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı/Öğrenci Belgesi Doğrulama ”butonuna basmalısınız.
  • Yeni sayfada sizden barkod numarası istenecektir. Barkod numarasını girerek 4 aşamalı işleminizin ilk aşamasını gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Diğer adımları takip ederek öğrenci belge doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın