Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite E-Kayıt Belge DoğrulamaÜniversite E Kayıt Nedir?

Üniversiteye kayıt işlemleri bazı üniversitelerde sadece e kayıt şeklinde, bazılarında ise önce e kayıt sonra şahsen kayıt şeklinde gerçekleşmektedir. E kayıt ile üniversiteye kaydolan kişiler kayıt belgelerinin çıktısını yazıcıdan almalı ve saklamalıdır. Çünkü üniversiteye gidip şahsen verilmesi gereken bir belgedir. Bu belgenin birden çok kopyasının alınmasında fayda vardır. Kaybedilmesi ya da belgenin başına kaza gelmesi durumunda e devlet sistemi üzerinden belgeye erişilip yeniden çıkartılabilir.

E Kayıt Belge Doğrulama

E kayıt belge doğrulama nedir sorusunun cevabı e kayıtla edinilen belgelerin ilgili kurumca doğru olup olmadığının sistemden yararlanarak sorgulanması işlemidir. Üniversiteye e devlet üzerinden kayıt olan kişiler, kaydoldukları üniversitenin öğrenci işlerine çıktısını aldıkları belgeyi götürürler. Öğrenci işlerindeki ilgili görevli bu belgenin doğru olup olmadığını araştırmak için şu adımları izler.

  • E devlet sistemine giriş yapılır.
  • Ara butonundan ya da kurumlar butonundan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın sayfası tıklanır.
  • Açılan sayfada çeşitli hizmetlerin sıralandığı görülür. Bu hizmetlerin içinden “üniversite e kayıt belge doğrulama” seçilir.
  • Belge doğrulama sayfası açılır. Bu sayfa aslında genel bir sayfadır. Sadece üniversite belgesi için değil her türlü e devlet belgesinin sorgulandığı bir sayfadır. Doğrulamak istenilen belgenin barkod numarası yazılır ve devam et tuşuna basılır.
  • Daha sonra ekrana belge kime aitse onun TC kimlik numarasının girileceği bir ekran gelir. Numara girilir ve devam et butonuna tıklanır.
  • Bilgilendirme yazısı ekrana gelir ve kurallardan bahsedilir. Kurallar okunur ve okuduğuna dair kutucuk işaretlenip devam et butonuna tıklanır.
  • Daha sonra ekrana eldeki belgenin aynısı gelir. Böylece doğruluk ispatlanır.

E Devlet Diploma Doğrulama

E devlet diploma doğrulama işlemi e devlet üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı’nın sayfasına gidilerek “lise mezuniyet belgesi sorgulama” butonu seçilerek yapılır. Eğer kişi daha önce üniversite okuduysa Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan “Yükseköğretim mezun belgesi sorgulama” ya da “Yükseköğretim mezun belgesi doğrulama” tıklanarak doğrulanır.

E Devlet Belge Doğrulama

Türkiye gov tr belge doğrulama internet adresinden yapılır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın