Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Denklik Başvurusu SorgulamaYükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca (YÖK) yurt dışı üniversitelerine Türkiye’deki üniversitelerle aynı statüde yer almasına yönelik olarak denklik verilmektedir. 2018/2019 eğitim-öğretim döneminde de yine denklik işlemleri büyük bir hızla gerçekleştirilerek yurt dışında üniversite eğitimini bitirerek ülkemizdeki üniversitelerle aynı statüde yer almak isteyenlere yönelik olarak denklik belgesi işlemi sağlanmaktadır. Bu özellikleri neticesinde hızlı bir şekilde ülkemizde yer alan kurum ve kuruluşlarda istihdam imkanı sağlanmakta ve ayrıca ülkemizde yaşama olanağı bulunmaktadır.

Denklik Programı

YÖK tarafından yurt dışı üniversiteleriyle ülkemiz devlet ve vakıf üniversitelerine yönelik yürütülen denklik programıyla amaç fırsat eşitliği kriterine bağlı eğitim imkanı sağlanmasıdır. İşte bu özellikten hareket edildiği zaman yurt dışındaki herhangi bir üniversiteden mezun olanların ülkemizdeki bir üniversiteyle denk kabul edilmesi sağlanarak denklik yök işlemleri ivedilikle gerçekleştirilmektedir.

YÖK Denklik Programı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından her yıl yeni üniversiteler ve bölümler eklenerek denklik programlarının listesi arttırılmaktadır. Bu özellikten hareket edildiği zaman her anlamda denklik listesine dayanarak karşımıza çıkar. Bu özelliklerine yer verilecek olunduğu zaman yök denklik listesi olarak fark yaratmaktadır.

E-Devlet Denklik Sorgulama

YÖK denklik işlemine dayalı olarak bütün işlemlerin hızlı bir şekilde yürütülmesi mümkün hale gelmektedir. Bunun için yök denklik ücreti alınmaktadır. E-devletten siz de öğrenci belgeniz ve kimlik belgenizle birlikte anında bu işlemi sağlama olanağı bulacaksınız. Ortada duran bu yaklaşımlar neticesinde yer verilecek olunduğu zaman karşımızdaki yerini korumaktadır. Bu da her yönden önem teşkil eden nitelik olarak kendini göstermektedir. Böylelikle bütün işlemler gerçekten de hem hızlı hem de online sistem üzerinden anında gerçekleşecektir.

E-Devlet Şifre İşlemleri

E-devlet sistemi üzerinden hızlı bir şekilde şifre işlemlerinin yürütülmesi mümkün. Tek yapmanız gereken hemen PTT şubesinden şifrenizi almak veya daha önceden alıp da unuttuysanız yenilemek olacaktır. Böylelikle bütün resmi kurum ve kuruluşlara ilişkin olarak bütün hizmetlerden ivedilikle yararlanma imkanı sizi bekliyor olacaktır. Ortada duran bu özellikleriyle tüm hizmetlerin anlık olarak gerçekleşmesi her anlamda önem teşkil eden hususiyet olarak kendini gösterir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın