YSK Yurt İçi Seçmen Kaydı SorgulamaNEREDE OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENİN

Vatandaşlar 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimleri için nerede oy verecekleri konusunda sorgulamalarını yapmaya devam etmektedirler. Yüksek seçim kurulunun 13 partinin katılabileceğini açıkladığı yerel seçimlerde seçmen sayısının 57 milyon 93 bin 958, sandık sayısının ise 194 bin 715 olarak açıklandığı seçim öncesinde vatandaşta da nerede oy kullanacağını dair bir telaş başladı.

Ysk’nın açıklamasına göre soğuk damgalı kimlik kartı (pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi,sürücü belgesi gibi seçmenin kimliğini ortaya koyan belgelerden herhangi bir tanesiyle oy verebilecektir. Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde 07:00-16:00 saatleri arasında bu illerin dışında kalan illerde 08:00-17:00 saatleri arasında oy verme işlemi gerçekleşecektir. Oy pusulaları tek bir zarfta olacaktır.

Yüksek seçim kurulu (YSK) 31 Mart 2019 yılında yapılacak olan mahalli idareler seçimleri kapsamında seçmen listeleri muhtarlıklarda asıldı. Ancak bunun için illa ki muhtarlığa gitmeye gerek yok bina esasına göre düzenlenmiş olan bu listelerden adınızı internet ortamından da kolayca ücretsiz nir şekilde bulabilirsiniz.

Mahalli idareler seçimi için hazırlanmış olan listeler 04.01.2019’da muhtarlıklarda askıya asıldı 17.01.2019 tarihine kadar askıda kaldı ancak vatandaşlar bu tarihe kadar muhtarlıklardan bakamadıkları listelere turkiye.gov.tr sitesinden 7 gün 24 saat ücretsiz bir şekilde sorgulama yapabilmektedirler.

SEÇMEN KAYDI SORGULAMA

  • https://www.turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydi-sorgulama
  • Giriş yap sayfasından TC Kimlik No ve şifre ile giriş yapılır.
  • Arama çubuğuna Yurtiçi seçmen kaydı sorgulama yazılıp sisteme erişilebilir.

Ayrıca YSK Mobil uygulama sayesinde (seçmen sorgulama mobil uygulaması) listelerin askıda olduğu dönem boyunca kendisinin ve aynı hanede oturan yakınlarının, binadaki komşularının da bilgilerini görüntüleyebileceklerdir.

YSK internet sitesinden ise https://secmen.ysk.gov.tr/secmenBilgiYurtici.jsp adresinden nüfusa kayıtlı olunan yer, kayıtlı olduğu il, nüfusa kayıtlı olduğu sıra, resim doğrulama gibi bilgileri girip sorgulama yaptıktan sonra nerede oy vereceğinizi  görebilirsiniz. Bu durum vatandaşlar içinde büyük kolaylık sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın