Yök Öğrenci Belgesi Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Yök Öğrenci Belgesi SorgulamaYüksek Öğretim Nedir?

Bir insan, hayatının büyük bir kısmını eğitim ile geçirmektedir. İlköğretim, ortaöğretim ve liseden sonra eğitimin üniversite ve yüksek lisans aşamaları gelmektedir. Yüksek öğretim, Ortaöğretimi bitirenlere, üniversite, akademi vb. eğitim kurumları tarafından planlanıp uygulanan öğretimdir.

Öğrenci Belgesi Nedir?

Eğitim almaya devam ettiğiniz herhangi bir eğitim-öğretim kurumunun öğrencisi olduğunuza dair, başka bir kuruma ibraz etmek üzere alacağınız ve öğrencilik durumunuzu kanıtlayabileceğiniz, öğrencilik durumunuzun aktif mi yoksa pasif durumda mı olduğunu gösteren barkodlu belgeye denir. Öğrenci belgesi alma işlemleri artık internet ortamına taşınmıştır. E-Devlet sistemi sayesinde öğrenci belge işlemlerinizi kolayca yapılabilir.

E-Devlet Kapısı Üzerinden YÖK ile İlgili Yapabileceğiniz Diğer Hizmetler

  • Üniversite E-Kayıt
  • Üniversite E-Kayıt Belge Doğrulama
  • Öğrenci Belgesi Sorgulama
  • Öğrenci Belgesi Doğrulama
  • Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama
  • Yükseköğretim Mezun Belgesi Doğrulama
  • Çağrı Merkezi Başvuru Sonucu Sorgulama

Öğrenci Belgesini Nasıl Sorgulayabilirim?

E-Devlet sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümünden Eğitim bölümüne gelip Yükseköğretim Kurumu’nun hizmetleri alanına gelip buradan ‘’öğrenci belgesi sorgulama’’ kısmını seçmeniz gerekmektedir. Bu kısımdan sonra öğrenci olduğunuz kurumlara ait bilgiler çıkmakta ve hemen yan kısmında ‘’görüntüle’’ seçeneği yer almaktadır. Görüntüle seçeneğine tıkladıktan sonra öğrenci belgenizi oluşturabilir ve barkodlu öğrenci belgenizi yine aynı yerden indirebilirsiniz.

Öğrenci Belgesini E-Devletten Alabilmenin Avantajları

Üniversite öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyduğu belgelerin başında öğrenci belgeleri gelmektedir. Öğrencilerin hemen her işlemlerinde ihtiyaç duyduğu öğrenci belgeleri önceleri sadece üniversitelerin öğrenci işlerinden alınabilirken, artık öğrenci belgesi almak için çok fazla uğraşmaya gerek kalmadı. Öğrenci belgelerinin veriliş süresinin üniversiteye göre değişkenlik göstermesi, zaman kaybına, öğrencinin sorun yaşamasına ve başka olumsuzluklara neden olabiliyorken, e Devletten öğrenci belgesi almanın önünün açılması ile önemli bir hizmet vatandaşlara sunulmuş oldu. Gördüğünüz gibi E-Devlet bilgileriniz ile alabileceğiniz öğrenci belgenizi, eğitim gördüğünüz okula gitmenize gerek kalmadan kolayca elde edebiliyorsunuz. Elektronik ortamda öğrenci bilgilerinize hızlı bir şekilde ulaşacabileceğiniz bu barkodlu belgeleri, kurum ve kuruluşlara yapılacak başvurularınız için ya da diğer işlemleriniz için de kullanabileceksiniz. Böylece E-devletin bizlere sağlamış olduğu bir diğer avantajı daha görmekteyiz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın