YÖK Öğrenci Belgesi DoğrulamaTeknolojinin gelişmesinin hayatımıza getirdiği kolaylıklara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Günümüzde kamu kuruluşları ile olan pek çok işlemlerimizi e- Devlet sistemi üzerinden yapabiliyoruz. İşleri daha kısa yoldan ve daha az enerji ile bilgisayar üzerinden yapabilmek son zamanlarda yaşadığımız konforlardan biri olmuştur.

Zamanımızı alan bürokratik işlemlerden kurtulmak ve aldığımız hizmeti kaliteli, güvenilir yollardan almak artık hiçte zor değil. e-Devlet sistemi, vatandaşın ya da kuruluşların kamu kurum ve kuruluşlarının sunduğu hizmetlerden yararlandığı bir internet sitesidir.

E- Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E- Devlet üzerinden yapılacak işlemlerde e-Devlet şifresi istenmektedir. Şifreyi size en yakın PTT şubesinden cüzi bir meblağ karşılığı edinebilirsiniz. Bu şifreyi sisteme giriş esnasında kullanacaksınız.

Öğrenci Belgesi Doğrulama İşlemi Nedir?

Öğrenci belgesi, kişinin halen sürdürmekte olduğu öğrenim bilgelerini içeren belgedir. Hangi okulda, hangi bölümde, kaçıncı sınıfta gibi bilgileri içeren öğrenci belgesi okuldan ya da e-Devlet sistemi üzerinden edinilebilir. Her hangi bir kurumdan bu belge ile yapılacak bir işiniz çıktığında, belgeyi verdiğiniz kurum bunu doğrulama ihtiyacı duyar. Belgenin gerçekleri yansıttığını bu şekilde kanıtlayabilirsiniz.

Öğrenci Belgesi Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Öğrenci belgesi doğrulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılır. Bu işlemim yapılabilmesi için T.C kimlik numarası ve öğrenci belgesi üzerindeki barkot numarasının bilinmesi yeterlidir.

  • İlk olarak türkiye.gov.tr adresinin ilk sayfasında e-hizmetler bölümüne tıklıyoruz.
  • Yeni açılan sayfada eğitim bölümünü seçiyoruz.
  • Eğitim bölümünde Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) ait işlem seçeneklerinden öğrenci belgesi doğrulama işlemini seçebilirsiniz. (Yükseköğretim Kurulu işlemlerine, eğitim bölümü sayfasının sol kısmındaki harf sıralamasından Y harfini seçerek ulaşabilirsiniz.)
  • İlk adım 11 haneli T.C kimlik numarasının girilmesidir.
  • Doğrulama yapmak istediğiniz öğrenci belgesinin barkod numarası istenilen yere girilmelidir.
  • Devam et tuşuna basarak işleme devam edin.
  • Onay formu safhasına gireceksiniz burada, hizmet koşulları sözleşmesini okuyup onaylamanız yeterli olacaktır. Devam et tuşuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın