Yeşil Kart Poliçe Sorgulaması Nasıl Yapılır?Yeşil kart sigortası ülkemizdeki zorunlu trafik sigortasının sisteme dahil diğer ülkelerde geçerli olan bir versiyonudur. Motorlu taşıt sahiplerinin yurt dışı seyahatlerinde neden olacakları kazalarda, karşı tarafın zararı yeşil kart sigortası sayesinde karşılanmaktadır. Sisteme dahil olan ülkelerde geçerli olup, bulunulan ülkenin zorunlu trafik sigortası limitleri dahilinde koruma sağlamaktadır.

Motorlu taşıtı ile yurt dışına çıkacak olan motorlu taşıt sahibi ve kullanıcıları yeşil kart başvurusu yaparak, yeşil renkteki tüm sisteme dahil ülkelerde tek bir formatta düzenlenen bu sigortayı yaptırmak zorundadırlar.

Yeşil Kart Başvurusu
Yeşil Kart Başvurusu

Yeşil Kart Sorgulama Nedir?

Aracınız ile yurt dışına çıkacak iseniz, e-Devlet üzerinden yeşil kart sorgulama yaparak var olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yeşil Kart Sorgulama
Yeşil Kart Sorgulama

Adım Adım Yeşil Kart Sorgulama Nasıl Yapılır?

(https://www.turkiye.gov.tr/) adresine giriş yapın ve sağ üst köşede bulunan “Giriş Yap” kısmına tıklayın. T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet Şifresi yazan bölümün karşısındaki kutucuğa e-Devlet şifrenizi yazın. E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi doğru şekilde girdiğinize emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın.

Sayfanın üst ortasında bulunan “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” yazılı kısma tıklayarak yeşil kart poliçe sorgulama yazdıktan sonra “Enter” butonuna basın.

Plaka Numarası altındaki kutucuğa aralarında boşluk bırakmadan plaka numaranızı yazın. Plakanızı doğru yazdığınıza emin olduktan sonra sorgula kısmına basın.

Eğer yeşil kart sahibi iseniz burada bilgilere ulaşabilirsiniz. Yeşil Kart sahibi iseniz kasko poliçe detaylarını da  işleme devam ederek görebilirsiniz.

Yeşil Kart Poliçe Sorgulama
Yeşil Kart Poliçe Sorgulama

Sorgulamanın Diğer Yolu

E-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi girerek ulaştıktan sonra sayfanın alt bölümünde bulunan e-Hizmet kategorilerinden “Sosyal Güvenlik ve Sigorta” seçeneğini seçin.

Açılan ekranda “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” başlığı altında yeşil kart poliçe sorgulama butonuna tıklayın.

Açılan ekranda “Bu hizmeti kullanarak kendi üzerinize kayıtlı araçlarınıza ait Yeşil Kart poliçelerini sorgulayabilirsiniz.” yazısı altında plaka numarası yazısı bulunmaktadır.

“Plaka Numarası” altındaki kutucuğa aralarında boşluk bırakmadan plaka numaranızı yazdığınıza emin olun ve sorgulama butonuna tıklayın.

Yeşil kart bilgilerinize ve var ise ayrıntılarına bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 27 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın