Yerel Etik Kurullarının Çalışma Yönergelerinin Onay BaşvurusuTarım ve Orman Bakanlığı hayvanlarda yapılacak bilimsel deney ve araştırmalara yönelik olarak yerel etik kurullarının çalışma yönergesini dikkate alarak faaliyet raporu hazırlamaktadır. Siz de tüm bilimsel araştırmaya konu olacak denek olarak seçmiş olduğunuz hayvanın deney başvurusunu e-devletten rahatlıkla yapabileceksiniz. Bu sayede hayvanlarda her türlü bilimsel araştırmalara dönük olarak test, deney-gözlem, bilimsel saptama ve de bulgulara yönelik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Deney Hayvanının Kullanılma Şartları

Denek olarak seçilecek hayvanların yerel etik kurullarının çalışma yönergesine dayanarak yönetmelik çerçevesinde hayvan deneyleri etik kurulu özelliğiyle karşımıza çıkmaktadır. Nitekim bu özelliğinden hareket edildiği zaman insan, hayvan ve bitkisel canlılardaki hastalıkların önlenmesi, insan, hayvan ve bitkisel canlılardaki fizyolojik rahatsızlıkların önüne geçilmesi, hayvanların ıslah edilerek refaha kavuşturulması, hayvan neslinin devamlılığını sağlama gibi temel amaçlarda ancak hayvan deneylerinin yapılmasına izin verilmektedir. İşte bu temel amaçların dışında kesinlikle deney hayvanlarının kullanımına kesinlikle izin verilmemektedir.

Etik Kurulu Yönetmeliği

E-devlet sistemi üzerinden etik kuruluna yönelik olarak deney hayvanları yönetmeliği 2019 güncel yönetmelik kontrolü sağlanmaktadır. Ortada duran bu özelliklerine yer verilecek olunduğu zaman her yönüyle hayvanların bilimsel çalışma ve araştırmalar doğrultusunda her türlü kontrollerinin sağlanması adına önemli bir durum olarak kendini göstermektedir. Bu da önemli bir konuyu meydana getirmeye devam etmesi adına gerçekten de önemli bir durum olarak karşımızdaki yerini korur.

Tarım ve Orman Bakanlığı E-Devlet

E-devlet hizmetlerine yönelik olarak Tarım ve Orman Bakanlığı hizmetlerini vatandaşların ivedilikle kontrol etmesi mümkün hale gelmektedir. Ortada duran bu yaklaşımlar neticesinde yer verilecek olunduğu zaman her yönden tarım ve orman bakanlığı e devlet hizmetlerini anında mobil cihazlardan erişim sağlayarak görüntüleyebilirsiniz. Bu nitelikleri doğrultusunda yer verildiği zaman her yönden karşımızdaki yerini korumaya devam eden hususlardan birisi olarak kesinlikle değerlendirilmesi olanak teşkil eden nitelik olarak karşımızdaki yerini korumaya devam etmektedir. Bu da son derece önemli bir durumu meydana getirir ki her yönden tüm işlemlerin hızlı ve de güvenli bir şekilde sistemden yürütülmesi adına önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın