Yedek Subay Sevk Öncesi HazırlıkAskerlik vazifesi, her Türk genci için hem bir onur vesilesi hem de ülkeleri adına yerine getirmeleri gereken önemli bir sorumluluktur. Bu anlamda Türk Silahlı Kuvvetleri, ihtiyaç duyduğu birimlere ve mevkilere, vatani görevini yerine getirme çağına gelmiş gençler arasından asker alımı yapmaktadır. Yedek subaylık da TSK’nin ihtiyaçları kapsamında alım yaptığı askeri sınıflardan birisidir.

Yedek Subay Nedir?

Asıl mesleği askerlik olmayan ancak askerlik vazifesini Türk Silahlı Kuvvetler içerisinde subay olarak yapması istenen kişilere yedek subay denir. Yedek subaylık yaklaşık bir yıl sürer. Askeri rütbe sıralamasında teğmenin astı, astsubayın üstü olarak yerini alır. Yedek subaylar, vatani hizmetini yerine getirmek amacıyla ASAL’a (Askere Alım Dairesi Başkanlığı) başvuran kişiler arasından seçilerek askere alınır. Yedek subay sıfatıyla askere gitmeye hazırlanan adaylar, internet üzerinden e-Devlet sistemine giriş yaparak sevk öncesi hazırlıklarıyla ilgili bilgi alabilmektedirler.

E-Devlet Hakkında Bilgi

Türkiye Cumhuriyeti’ne mensup vatandaşların, resmi devlet kurumlarıyla ilgili işlerini sanal ortamda kolayca halledebilmeleri için geliştirilen sisteme e-Devlet ismi verilmektedir. Hemen hemen tüm resmi kurum ve kuruluşların yer aldığı bu sistem, kişilerin sanal ortamda devlet hizmetlerine ulaşmasını sağlamaktadır. Bu kurumlardan birisi de Milli Savunma Bakanlığı’dır. Askeri görevini yedek subay olarak yapacak olan adaylar, sevk öncesi hazırlık bilgilerine ulaşmak için e-Devlet sistemine girmeleri yeterlidir.

E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır?

Resmi bir devlet kurumu ile ilgili işlerini halletmek isteyen vatandaşlar internet üzerinden türkiye.gov.tr adresine girerek e-Devlet sistemine ulaşabilirler. Bu sisteme giriş yapabilmek için kişinin, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-Devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Vatandaşların mevcut kimlik numaralarının yanında, herhangi bir PTT şubesinden 2 TL ücret karşılığında edinebilecekleri e-Devlet şifresi söz konusu sisteme girebilmek için yeterlidir.

E-Devlet Yedek Subay Sevk Öncesi Hazırlık

E-devlet sistemi üzerinden bu işlemi yapmak için izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

  • İnternet tarayıcısına türkiye.gov.tr yazılarak giriş sayfasına gelinir
  • Mevcut kimlik numarası ve PTT şubesinden temin edilen şifre ile e-Devlet sistemine girilir
  • Ana sayfanın hemen üst kısmında görülen ‘arama’ kutucuğuna ‘yedek subay sevk öncesi’ hazırlık yazılır ve açılan başlığa tıklanır
  • Bu adımlar izlenerek gelinen sayfada, askerliğini yedek subay statüsünde yapacak adayın sevk öncesi hazırlık bilgileri yer almaktadır
  • Bunların yanında, sevk bilgilerinin çıktısını almak isteyen bireylerin, sağ üst kısımda yer alan ‘yazdır’ butonuna tıklamaları halinde belgeyi yazılı olarak da temin edebilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın