Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Doğrulama | E-Devlet Türkiye

Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi DoğrulamaYaygın eğitim, bireylerin örgün eğitim dışındaki tüm eğitimleri kapsar. İnsanların kendilerine bir uğraş, hobi ya da meslek edinmek için tercih ettikleri kurslardır. Genelde okul çağında olmayan yetişkin kişilerin gittiği bu eğitim merkezleri pek çok alanda olmaktadır. Öğrenciler kendi istekleri doğrultusunda bu kurslara giderler.

Bir de hizmet içi eğitim vardır ki, bu eğitimler kişilerin çalıştıkları iş kolu hakkında kendilerini geliştirmeleri için verilen eğitimdir. Özellikle iş yerleri tarafından, çalışanları için talep edilir. Hizmet içi eğitimde, kişilerin kendilerini geliştirmesi ve dolayısıyla çalıştıkları firmaya katkı sağlamaları amaçlanmıştır.

Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Nedir?

Kişiler, halk eğitim merkezlerinden ya da hizmet içi eğitimden aldıkları eğitimleri başarı ile bitirdiklerinde, sertifika (tamamlama belgesi) edinirler. Sertifika kişinin böyle bir eğitimden geçtiğinin kanıtıdır. Bu sertifika ile edinmek istedikleri mesleğe uygun iş yerlerine başvurabilirler ya da iş yeri açmak için kullanabilirler.

Yaygın Eğitim Sertifikasını e-Devlet Kapısı Üzerinden Sorgulamanın Avantajı Nedir?

E- Devlet Kapısı üzerinden yaygın eğitim sertifika sorgulama işlemi ile oluşturdukları belgeyi kişiler, resmi onay olmadan üzerindeki barkod numarası ile kullanabilirler.

Eğitim sertifikaları, halk eğitim merkezlerine gidilerek bizzat alınır. Ya da e- Devlet kapısı üzerinden sorgulanabilir yani, sertifika hazırlanma aşaması hakkında bilgi edinilir. Sertifika hazır ise, yine online işlemle barkotlu tamamlama belgesi oluşturulabilir.

Yaygın Eğitim Sertifikası Doğrulama İşlemi Ne Demektir?

Bu işlem, yaygın eğitim sertifikasını talep eden kişi tarafından, elinizdeki sertifikayı teyit etmek için uygulanır. Sertifika sorgulama işlemi ile oluşturduğunuz sertifika üzerindeki barkod numarası, doğrulama işlemi için yeterli olacaktır.

E- Devlet Kapısı Üzerinden Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • www.turkiyem.gov.tr (e-Devlet Kapısı) adresine girilir.
  • Ana sayfada çıkan aram kısmına ”Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi doğrulama” yazılır.
  • Bu kısım belge doğrulama sayfasıdır ve işlem için barkod numarası girilmelidir.
  • Barkod numarası girildikten sonra gerekli adımlar takip edilerek işlem tamamlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın