Yargıtay İş BaşvurusuYargıtay’da Çalışmak

Yargıtay’ın merkezi Ankara şehrindedir. Fakat Yargıtay’a bağlı kuruluşlar her il ve ilçede bulunmaktadır. Bu kuruluşlar idari davalara bakmayan mahkemelerden oluşmaktadır. İdari davalara bakan mahkemelerin bağlı olduğu kuruluş ise Danıştay’dır. Yargıtay; idari davalar dışındaki davalara bakan mahkemelerin en üst karar yeridir. Yapılacak olan itirazlar için en üst mahkeme hükmündedir. Yargıtay’da çalışmak sadece Ankara’da çalışmak anlamını taşımaz. Yargıtay’a bağlı diğer şehirlerde bulunan mahkemelerin bünyesinde çalışmak da Yargıtay’da çalışmak anlamına gelir.

Yargıtay Personel Alımları

Yargıtay zaman zaman personel alım ilanları yayınlamaktadır. İlanlar incelendiğinde memur, hizmetli, mühendis, teknisyen gibi bir çok farklı pozisyonda personele ihtiyaç duyulur. Alım yapılacak personeller için gereken genel ve özel şartlar yapılan ilanda açıkça belirtilir. Yargıtay iş başvurusu e devlet üzerinden yapılabilir.

Yargıtay Personel Alımı İçin Şartlar

Yargıtay ve bağlı kuruluşlarına personel alımı için gereken şartlar genel olarak şunlardır: Emekli ya da yaşlı aylığı almamak, Genellikle 30 yaşından gün almamak (Yaş sınırı pozisyonlara göre farklılık gösterir.), 657 sayılı kanundaki 48. maddeye uygun olmak, sağlıklı olmak, KPSS puanı için asgari 70 puanı olmak (Puan türü mezun olunan seviyeye göre değişiklik gösterir.) gibi. Yargıtay iş başvurusu e devlet üzerinden yapılır, posta yolu ya da şahsen başvuru yapılmaz.

E Devlet Üzerinden Yargıtay’a İş Başvurusu

E devlet sistemi kullanılarak Yargıtay’a iş başvurusu yapmak için yapılması gerekenler sırayla şöyledir:

  • www.turkiye.gov.tr adresine internetten gidilir.
  • Açılan sayfada kişiye ait TC kimlik no ve e devlet sisteminde kullanılacak şifre ile sisteme giriş yapılır.
  • Kurumlar seçeneği tıklanır.
  • Harflerin arasından Y harfi tıklanır.
  • Y harfi ile başlayan kurumlar listesinden Yargıtay tıklanır.
  • Açılan sayfada sunulan hizmetler arasından iş başvurusu seçilir.
  • Gereken yönlendirmeler takip edilerek iş başvurusu yapılır.

Yargıtay personel almak istemediği zaman iş başvurusu yapılamaz. Sadece alım tarihlerinde başvuru yapılabilir. Başvuru sırasında gerçeğe uygunsuz bilgilerle yapılan başvurular geçersiz sayılır. Yargıtay sözleşmeli personel alımı sonuçları e devlet sitesi üzerinden ya da Yargıtay’a ait internet sitesinden öğrenilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın