Yargıtay Dava Dosya SorgulamaHer devlet, bir takım yasalar ışığında varlığını sürdürmekte ve yine aynı yasaları kullanarak vatandaşlarını korumaktadır. İnsanlar, çalıştığı iş yerinde ya da yaşadığı çevrede, kendi başlarına çözemeyecekleri önemli bir problemle karşılaştıklarında hukuk yollarına başvurmaktadırlar. Bu anlamda, arzu eden kişiler ilgili mahkemeye başvurarak yasalar tarafından yetkili kılınmış savcılar aracılığıyla dava açabilmekte ve hayatına sorun teşkil eden problemi ortadan kaldırabilmektedir. Yakın zamana kadar vatandaşların, kendi açtıkları ya da haklarında açılan davaları takip edebilmesi için mahkeme binalarına gitmeleri zorunluydu. Ancak devlet tarafından getirilen bir yenilik sayesinde artık her birey e-Devlet sisteminde Yargıtay bölümüne girerek internet üzerinden, kendisinin açtığı ya da kendisine açılan bir davayı takip edebilecek.

Yargıtay Hakkında Bilgi

Yargıtay, ülkede yer alan mahkemelerin herhangi bir dava hakkında aldıkları kararın, yasalara ve hukuk temayüllerine uygun olup olmadığını denetleyen ve hiyerarşik olarak tüm mahkemelerin üzerinde yer alan yüksek yargı organına denir. E-Devlet sisteminin vatandaşlarına sunduğu hizmetlerden birisi de söz konusu yargı organına internet üzerinden kolayca ulaşarak ilgili dava dosyası hakkında bilgi alabilmektir.

E- Devlet Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Vatandaşların resmi kurumlar ile olan işlerini pratik bir şekilde çözebilmesi amacıyla hayata geçirilen sanal hizmet sistemine e-Devlet adı verilmektedir. Herhangi bir resmi kurumdan hizmet almak isteyen vatandaşlar, türkiye.gov.tr adresi üzerinden kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile giriş yaparak diledikleri işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

Pek çok devlet kurumunu vatandaşla buluşturan e-Devlet sistemi, hem ilgili kurumların hem de vatandaşların bilgilerini koruma altına alabilmek için şifre girişi zorunlu kılar. Bu anlamda TC kimlik numarasının yanı sıra e-Devlet şifresi de her girişte sorulmaktadır. Şifre temin etmek isteyen vatandaşlar herhangi bir PTT şubesine başvurarak sadece 2 TL karşılığında anında şifrelerini alabilmektedirler.

Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden dava dosyasını sorgulamak isteyen bireylerin izlemesi gereke yol şu şekilde sıralanmıştır:

  • TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile türkiye.gov.tr internet adresi üzerinden sisteme giriş yapılır.
  • Ana sayfanın üst kısmında yer alan arama bölümüne ‘Yargıtay’ ifadesi yazılarak beklenir ve çıkan başlıklardan ‘dava dosyası sorgulama’ ifadesine tıklanır.
  • Sistemin yönlendirdiği ekranda, kişinin müdahil olduğu davanın konusuna ve içeriğine detaylı olarak ulaşmak mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yargıtay Dava Dosya Sorgulama (1 Yorum)