Vergi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

Vergi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?Vergi borcu sorgulama işlemlerini İnternet aracılığıyla şifre kullanmadan “Gelir İdaresi Başkanlığı” sayfasına girerek öğrenebilirsiniz. Vergi borcunuzu yine aynı sayfa üzerinden banka kartı veya kredi kartı aracılığı ile ödeyebilirsiniz.

E-Devlet Aracılığıyla Vergi Borcu Nasıl Öğrenilir?

Vergi borcu sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmenin bir diğer yolu da e-Devlet kapısıdır. e-Devlet sayfasına kimlik bilgileriniz ve şifrenizle giriş yaparak ya da mobil uygulama üzerinden giriş yaparak e-devlet vergi borcu sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet vergi borcu sorgulama işlemlerinizi  “Gelir İdaresi Başkanlığı” sayfası üzerinden oluşturabilirsiniz.

e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama
e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama

E-Devlet Aracılığıyla Gerçekleştirilebilen Vergi İşlemleri 

E-devlet arayüzünü kullanarak Gelir İdaresi Başkanlığı”vergi borcu sorgulama ve e-vergi levhası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı ile ilgili diğer işlemler için Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden arama yapabilirsiniz.

Vergi Borcu Yoktur Sorgulama İşlemleri

  • Vergi borcu yoktur sorgulama detayını öğrenmek için e-Devlet sayfasına şifreniz, mobil imza, elektronik imza, kimlik ve banka kartı bilgisi ile giriş yapabilirsiniz.
  • e-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız şifrenizi, PTT kurumundan 2 TL karşılığında şifrenizin yazılı olduğu zarf aracılığı ile teslim alabilirsiniz. Aynı zamanda şifre değişiklik işlemlerinizi e-Devlet üzerinden daha önceden E-devlet sistemine kayıt etmiş olduğunuz e-posta adresiniz veya telefon numaranız aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.
  • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “Kurumlar” kısmına gelmeniz gerekmektedir. Kurumlar kısmının altında “Gelir İdaresi Başkanlığı” sayfasını bulmanız, e-Devlet üzerinden vergi borcu sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmek için yeterli olacaktır.
Vergi Borcu Yoktur Sorgulama
Vergi Borcu Yoktur Sorgulama

Vergi Borçlarına Erişim Sağlama

E-Devlet Gelir İdaresi Başkanlığı sayfası üzerinden mükellefin yükümlülüklerinden kaynaklanan ve mükellefe ait süresinde ödenmediği için vadesi geçmiş ya da tahakkuku gerçekleştiği halde vadesi gelmemiş olan tüm vergi borçlarına erişim sağlayabilirsiniz.

E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama Adımları 

E-devlet vergi borcu sorgulama işleminizi e-Devlet kapısı altyapısı üzerinden sunulan Gelir İdaresi Başkanlığı hizmetlerinden “Vergi Borcu Sorgulama” linkine giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Vergi borcu sorgulama ekranı açıldığında ise tüm borçlar kısmından borç detayını görüntüleyebilirsiniz. Yine aynı ekrandan “Güncel Borçlar” sekmesini seçerek güncel dönem borçlarınıza erişim sağlayabilirsiniz.

e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama
e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama

E-devlet sayfasına giriş yaptıktan sonra vergi borcu sorgulama işlemlerinizi ana sayfa ekranında görüntülemek isteyebilirsiniz. Ana sayfa ekranından e-Devlet vergi borcu sorgulama işlemlerinize kolaylıkla erişim sağlamanız için “Vergi Borcu Sorgulama” ekranında iken ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Favorilerime Ekle” butonunu işaretleyebilirsiniz. Böylece “e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama” işleminizin e-Devlet ana sayfa ekranında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın