Veraset İlamı Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Veraset İlamı SorgulamaGünümüzde artık birçok devlet dairesi işlemini ve resmi belgeyi gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinden elde etmemiz mümkün duruma gelmiştir. E-devlet uygulaması ile www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden askerlik, nüfus, öğrenci işlemleri, kurum başvuruları gibi benzeri birçok işlem yapılabilmektedir. Bu ve benzeri hizmetlerin yanına 6 Mart 2018 tarihinden itibaren veraset ilamı sorgulaması da eklenmiş durumdadır.

Veraset İlamı Nedir Yarar?

Veraset ilamı sorgulaması Adalet Bakanlığı, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü (UYAP) Hizmetleri altında bağlı bir hizmet olmakla beraber adınıza kalan miras olup olmadığını öğrenebilmenize imkan tanımaktadır. Bu sorguda dikkat etmeniz gerekenler miras bırakan kişinin 1900 yılı sonrasında hayatını kaybetmiş olması gerekmektedir. Önceki tarihler için ayrıca müracaat ve araştırma yapılması gerekir. 1990 yılı sonrası ölen kişiler için mirasçılık belgesi ve mirasçılık iptal belgesi verilmesi uyap üzerinden zorunlu hale getirilmiş sadece yargı durumunda olan vakalar bu sistemin kapsamı dışında tutulmuştur.

Veraset İlamı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yukarıda E-Devlet sistemi üzerinden veraset ilamı sorgulaması ile mirasçılık belgesi ve mirasçılık iptal belgesinin verilebileceğini net olarak belirtmiştik Şimdi burada bu sorgulamanın nasıl yapılabileceğini kısa şekilde anlatacağız.

  • www.Turkiye.gov.tr adresi üzerinden T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile E-Devlet hizmetlerine giriş yapınız.
  • Arama kutusuna veraset ilamı sorgulama yazarak arama yapınız
  • Karşınıza Adalet Bakanlığı/Veraset İlami Sorgulama başlıklı (https://www.turkiye.gov.tr/ adalet-veraset-ilami-sorgulama) linki çıkacaktır. Bu linke tıklayarak sorgulama sayfasına giderek sorgulama yapabilirsiniz.

Ayrıca site içi arama yaparak sorgulama yapmadan da veraset ilamı sorgulama sayfasına ulaşmanız mümkündür. Bunun için

  • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfadan kurumlar sekmesine tıklayınız.
  • Karşınıza alfabetik şekilde sıralama gelecektir. Bu kurumların alfabetik şekilde listelenmesi için yapılan bir sıralamadır. Yapacağınız sorgu Adalet Banaklığı’na ait bir sorgulama olduğu için hemen en başta Adalet Bakanlığı’nın linki bulunmaktadır.
  •  Adalet Bakanlığı linkine tıkladığınız taktirde burada açılan sayfada Adalet Bakanlığı’na ait hizmetleri sıralı şekilde göreceksiniz.
  • Alt başlıklar arasında Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü (UYAP) Hizmetleri başlığı bulunmaktadır. Bu başlığın altında Veraset İlamı Sorgulama linkine tıklayarak sorgulama ekranına ulaşmanız mümkündür.

Sizde e-devlet hizmetlerinden faydalanıyorsanız açıklamalardaki sıraları takip ederek kendi adınıza miras takibinizi yapmanız çok kolay olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın