Vakıflar Genel Müdürlüğü Kişi Yardım Bilgisi Sorgulama


Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından belli yoksulluk sınırının altında bulunan kişi ve kişilere muhtaç aylığı bağlanmaktadır. 2019 yılı itibariyle 817,67 TL aylık bağlanarak yardıma muhtaç kimselerin her yönden temel ihtiyaçlarını karşılaması sağlanmaktadır. Bu nakdi yardımın yanı sıra gıda ve temel ihtiyaçlarına yönelik olarak yardım da sağlanmaktadır. Ortada duran bütün bu özellikler neticesinde yer verildiği zaman gerçekten de karşımıza çıkmaya devam ettiğini dikkate almamız gerekmektedir.

Kimler Yararlanabilir?

  • Annesi veya babası olmayan 15 yaşından küçük çocuklar
  • %40 ve üzeri engelli olanlar
  • Sosyal güvencesi olmayanlar
  • Herhangi bir geliri olmayanlar
  • Taşınır veya taşınmaz herhangi bir şekilde gelir getirici mülkünün olmaması başlıca vakıflar genel müdürlüğü muhtaç aylığı başvuru şartları arasında gelmektedir. Bu koşulları taşıyanların il müdürlükleri veya şubeleri aracılığıyla başvuruda bulunması mümkün olmaktadır.

Başvuruda İstenen Belgeler

  • Muhtaç aylığı başvuru formu (Vakıflar Genel Müdürlüğü sitesinden temin edilecek)
  • Engellilik durumunu belirtir sağlık heyeti raporu başlıca istenen muhtaç aylığı başvuru şartları arasında gelmektedir.

Başvuru Yeri ve Şekli

Başvuruda istenen belgeleri ve koşulları taşıyan kişilerin hem nakdi hem de gıda yardımlarından yararlanması adına muhtaç aylığı başvuru formunu doldurarak ikametgah adresi ve sağlık kurulundan onaylı engellilik raporunu vakıf il müdürlüklerine veya şubelerine teslim etmesi gerekmektedir. Böylelikle her yönden 817,67 TL aylık muhtaç aylığı ödemelerine ilişkin olarak nakdi yardım yapılması mümkün hale gelmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü E-Devlet’te

Sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak herhangi bir geliri olmayan ve yardıma muhtaç kimselerin hayatta yer alması adına devlet tarafından ayrılan bütçesini Vakıflar Genel Müdürlüğü fonundan aktarılmaktadır. Ortada duran bu özelliklerine yer verildiği zaman gerçekten de muhtaç aylığı başvuru sorgulama işlemine yönelik olmak üzere bütün hizmetlerin meydana getirilmesi gerekir. İşte tüm bu nitelikler esas alındığı zaman her açıdan tüm hizmetlerin hızlı bir şekilde ve de süratle yerine getirilmesi son derece önem teşkil eden hususiyet olarak kendini göstermeye devam etmektedir. Bu da önemli bir yaklaşım tarzını bir arada tutmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın