Ücretsiz Seyahat Kartı Ön Başvurusu Nasıl Yapılır?Yaşlılar, gaziler, şehit yakınları ve engel durumu olan insanlar için sağlanan ücretsiz seyahat hizmeti için , ücretsiz seyahat kartı temin edilmelidir. Ücretsiz seyahat kartına sahip insanlar, ikamet ettikleri şehirde toplu taşıma hizmeti veren bütün işletmelerde ücretsiz seyahat kartını kullanılabilir. Ücretsiz seyahat kartına sahip insanlar, bu kart ile ücretsiz seyahat edebilirler. Sağlanan bu imkan Aile, Çalışma Sosyal ve Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılmıştır. Ücretsiz seyahat kartı projesinin tasarım sürecinde Aile, Çalışma Sosyal ve Politikalar Bakanlığı, birçok özel kurum ve kuruluş tarafından maddi olarak desteklenerek ücretsiz seyahat kartı projesinin daha hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi sağlanmıştır.

Ücretsiz Seyahat Kartı Nedir?

Gazilerin, şehit yakınlarının ve ailelerinin, yaşlıların, engel durumu olan insanların başvuru sürecini tamamladıktan sonra adreslerine teslim edilerek kullanmaya başladıkları ücretsiz seyahat kartı, ihtiyacı olan insanların seyahat ederken hiçbir ücretlendirme olmadan seyahat etmeleri olarak açıklanır. İki ayrı sınıflandırmaya sahip olan ücretsiz seyahat kartının iki ayrı çeşidi vardır; indirime tabii tutulan ve ücretsiz seyahat imkanı sunan kartlar olmak üzere tanımlanırlar. İhtiyaç sahiplerinin ücretsiz seyahat kartını kullanabilmeleri için ön başvuru yapmaları gerekmektedir. Ücretsiz Seyahat Kartı ön başvurusu, Aile, Çalışma Sosyal ve Politikalar Bakanlığı üzerinden yapılır.

Engelli Ücretsiz Seyahat Kartı Nereden Alınır?
Engelli Ücretsiz Seyahat Kartı Nereden Alınır?

Ücretsiz Seyahat Kartı Ön Başvurusu

Ücretsiz Seyahat Kartı ön başvurusu e-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra “Merhaba, Size Nasıl Yardım Edebilirim?” kısmına “Ücretsiz Seyahat Kartı Ön Başvuru” yazarak istediğiniz kriterdeki hizmetleri listelemiş olursunuz. “Merhaba, Size Nasıl Yardım Edebilirim?” kısmı aynı zamanda e-Devlet site içi arama kısmıdır. Arama sonuçları arasında en başta gösterilen sonuç, aradığınız kritere en uygun olan sonuçtur. Seyahat kartı ön başvuru formu hizmetini seçerek gerekli sayfaya ulaşırsınız.

Ücretsiz Seyahat Kartı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ücretsiz Seyahat kartı ön başvurusu e-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. Engelli ücretsiz seyahat kartı nereden alınır sorusunun cevabı da Aile, Çalışma Sosyal ve Politikalar Bakanlığı’dır. Ön başvurudan sonraki adım ise gerekli belgelerin toplanması gereken adımdır. Ücretsiz seyahat kartı için istenen belgeler; nüfus cüzdanı aslı, fotokopisi, gazi kimlik kartı fotokopisi, bir tane biyometrik fotoğraf, ücretsiz seyahat kartı başvuru formu.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın