TÜVTURK Muayene Randevu Kayıt Nasıl Yapılır?


Günümüzde araç muayesi anlamında yetkili tek kurum olan TÜVTURK bünyesinde verilen hizmetlere, e-Devlet kapısı üzerinden ulaşım sağlanamaya başlamıştır. TÜVTURK muayene randevu alma, TÜVTURK araç muayene sorgulama, muayene istasyon bilgisi sorgulama ya da TÜVTURK muayene tekrarı randevu alma gibi işlemleri, elektronik ortamlar aracılığıyla yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden muayene işlemleri hakkında hizmet almak için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için kimlik numaranız yanında bir şifreniz de olması gerekiyor. Henüz şifreniz yoksa ya da hatırlamıyorsanız, en yakın PTT şubesine başvurabilirsiniz. Ardından e-Devlet sistemine giriş yaparak adımları izleyebilirsiniz.

TÜVTURK Muayene Randevu Alma
TÜVTURK Muayene Randevu Alma

TÜVTURK Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra TÜVTURK araç muayene sorgulama yapmak için şu yol izlenmeldir:

  • “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı” bünyesinde verilen hizmetler listesinden TÜVTURK başlığını bulun.
  • Bu başlık altında sıralanan hizmetler içinde “TÜVTURK Araç Muayene Sorgulama” seçeneğini seçin.
  • İstenen plaka tescil belgesi seri numarası veya muayene rapor bilgisini girin.
  • “Sorgula” butonuna basın ve muayene bilgilerine ulaşın.
TÜVTURK Araç Muayene Sorgulama
TÜVTURK Araç Muayene Sorgulama

TÜVTURK Muayene Randevu Alma Nasıl Yapılır?

TÜVTURK muayene randevu alma işlemi için tıpkı muayene sorgulaması yaparken izlenen adımlar izlenmelidir. TÜVTURK’un sunduğu hizmetlerin bulunduğu sayfaya ulaşıldığında seçim değiştirilmeli ve “TÜVTURK Muayene Randevu Alma” seçeneği işaretlenmelidir. Bu sayfada yer alan araç ve randevu bilgi formlarının eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekir. Sizden istenen şu bilgileri girerek randevu talebi oluşturabilirsiniz:

  • Araç plaka numarası
  • Ruhsat seri numarası
  • Şehir bilgileri
  • Randevu zaman bilgileri

Alınan randevuyu iptal etmek için de yine aynı sayfa üzerinden işlem yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi bünyesinde yapılan tüm bu işlemleri ücretsiz olarak tamamlayabilirsiniz. Bunun yanında, kurumun iletişim numaraları aracılığı ile randevu alma ve sorgulama taleplerinde bulunabilirsiniz.

TÜVTURK Muayene Tekrarı Randevu
TÜVTURK Muayene Tekrarı Randevu Alma

TÜVTURK Muayene Tekrarı Randevu Alınabilir mi?

TÜVTURK muayene tekrarı randevu alınması ve var olan eksikliklerin tamamlanması için en az bir ay içerisinde aracın yeninden muayeneye götürülmesi gerekir. Aksi halde ücretsiz muayene tekrarı hakkı kullanılamaz hale gelir. Muayene süresine dikkat etmeyen araç sahiplerine cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın