Türkiye Jeodezik Ağlar Haritasının Sunulması Nasıl Yapılır?Harita genel müdürlüğü internet üzerinden bir çok coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri hizmeti ve uydudan arazi ölçümü hizmeti sunmaktadır. Bunlardan biri de Türkiye jeodezik ağlar haritasının sunulmasıdır.

Türkiye Jeodezik Ağlar Haritasına Nasıl Ulaşılır?

e-devlet üzerinden Harita Genel Müdürlüğü hizmetlerine ulaşılmalıdır. Burada HGM’nin düşey engel verilerinin sunulması, tematik haritaların sunulması, coğrafi ürün ve hizmetlerin sunulması gibi farklı hizmetleri vardır. Bunların arasında Türkiye Jeodezik Ağlar Haritasının Sunulması alt başlığına tıklanmalıdır. Sayfa sizi haritanın sunulduğu linke yönlendirecektir.

Sistemde Hangi Ağlar Mevcuttur?

Sistem içinde gerçek zamanlı sabit GNSS istasyonları, Türkiye Ulusal Deniz Seviyesi İzleme Sistemi (TUDES), aktif TUSAGA istasyonları ve eski istasyonlara ait ağlar mevcuttur. Coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri kapsamında oluşturulan harita üzerinde istasyonlara tıklandığında enlem ve boylam bilgileri, hangi paftada bulunduğu ve ölçüm yılı gibi bilgiler çıkmaktadır.

Coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri
Coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri

Sistemde Jeodezik Ağların Sunulması Nasıl Yapılır?

Sistemdeki jeodezik ağlar istasyonlar aracılığıyla oluşmaktadır. 4 farklı temel jeodezik ağ mevcuttur:

  • Türkiye Ulusal Temel GPS Ağı (TUTGA)

Depremler sonucu oluşan konum değişikliklerini ve tektonik hareketleri incelemek amacıyla Türkiye Ulusal Yatak Kontrol Ağı yerine kurulmuştur.

  • TUSAGA AKTİF

TUBİTAK destekli bir AR-GE projesidir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 2005 yılında önerilmiştir. Türkiye çapında çok sayıda sabit GPS istasyonu kurulmuştur. İnternet yoluyla alınan GPS verileri ile diferansiyel ve gerçek zamanlı kinematik konum belirlemeye imkan tanıyan düzeltme verileri hesaplanmaktadır. Başta haritacılık ve diğer jeodezik uygulamaların daha kolay gerçekleşmesini hedeflemektedir.

  • Türkiye Ulusal Deniz Seviyesi İzleme Sistemi (TUDES)

Harita Genel Komutanlığı Jeodezi Dairesi Başkanlığında bulunan bir adet veri merkezi ve toplam 20 deniz seviyesi ölçer istasyonundan oluşur. Meteorolojik parametreleri her otuz saniyede bir ölçmekte ve on beş dakikalık ortamalalar ile kaydetmektedir.

  • Türkiye Ulusal Yatay Kontrol (Nirengi) Ağı

1932 yılında hiyerarşik yapıda yatay kontrol ağının tesis edilmesi amaçlanarak yatay ve düşey açı, baz ve astronomi ölçüleri ile çalışmalar başlatılmıştır.

Türkiye Jeodezik Ağlar Haritası İle Sistemde Hangi İşlem ve Analizler Yapılabiliyor?

Yerleşim yeri arama, koordinata yaklaşıp uzaklaşma, pafta arama, mesafe ölçümü ve alan hesaplama gibi işlemleri sunulan harita üzerinde yapabilirsiniz. İndeks üzerine tıklayarak pafta isimlerini öğrenebilirsiniz. Enlem, boylam ve yarıçap bilgisi girerek tampon bölge araması yaparak liste oluşturabilir, çoklu seçim araçlarını kullanarak analiz yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 4 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın