Turizm İstatistikleri Talebi Nasıl Yapılır?Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından sağlanan turizm istatistikleri talebi ile talebinizi gerçekleştirdikten sonra; Türkiye genelindeki 5 yıldızlı otel sayısı, geçen yıllarda Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı ve bu turistlerin hangi milletlerden olduğu, Türkiye içerisinde hangi illere hangi milletlerden kaç turist geldiği vb. bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu talebi gerçekleştirmek için birkaç farklı yol seçebilirsiniz. Bu hizmet Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşlemler Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmaktadır.

Turizm istatistikleri
Turizm istatistikleri

E-Devlet Aracılığı ile Turizm İstatistikleri Talebi

İstatistik sorgulama alanında Dünya Turizm Örgütü ile ortak ve aynı şekilde çalışan Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm istatistikleri talebini gerçekleştirmek için e-devlet sistemine kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı sayfasına gitmeniz gerekiyor. Burada, hizmetler bölümünden turizm istatistikleri talebini seçerek talebinizi gerçekleştirebilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sayfasının Yatırım İşlemler Genel Müdürlüğü sekmesine yönlendirileceksiniz. Yönlendirildiğiniz sayfada turizm istatistikleri ile beraber neleri öğrenebileceğinizi ve istatistiğin içeriğini görebilirsiniz. İstatistik talebi edebileceğiniz birden çok konu bulunmaktadır.

Turizm İstatistikleri E-Devlet Rapor Talep Çeşitleri

E-devlet rapor talepleri sekmesinin altında 3 adet rapor çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler,

  • Konaklama İstatistik Talebi: Bu rapor sayesinde, turistlerin geliş geceleme temel verilerini, geliş yıl ve ayını, hangi ülkeden geldiklerini, geldikleri ilçeyi, tesis türünü ve sınıfını görebilirsiniz.
  • Sınır İstatistik Talebi: Bu talep Türkiye’ye özel turist sayısı istatistiklerini görmenize yardımcı olur. Bu talep ile beraber turist, günübirlikçi ya da ziyaretçi temel verilerini, geldikleri yılı ve ayı, Türkiye’de kaldıkları şehri, Türkiye’ye giriş yaptıkları sınır kapısını ve sınır kapısını tipini ve geldikleri ülkeyi görebilirisiniz.
  • Tesis İstatistik Talebi: Bu talep, Türkiye’deki 5 yıldızlı otellere dair bilgi almanızı sağlamak için yapılmıştır. Bu talep ile beraber, Türkiye’deki otellerin yatak, oda ya da tesis temel verilerini ve bu verilerin hangi yıllarda ne kadar olduğunu, tesisin bulunduğu şehri, tesisinin faaliyet alanını, tesisin türünü ve sınıfını, tesise dair işletme, yatırım ya da belediye belgeli olup olmadığını görebilirsiniz.
Turist sayısı istatistikleri
Turist sayısı istatistikleri

Bu Talepler Nasıl Oluşturulur?

İlk olarak öğrenmek istediğiniz bilgiyi belirledikten sonra isteğinize uygun olan talebi seçmeniz gerekiyor. Solda çıkan yıl, ay vb. seçeneklerden öğrenmek istediklerinizi ekle diyerek ekledikten sonra talep raporu oluştur diyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın