Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Dil Ekletme Başvurusu Nasıl Yapılır?


Turist rehberliği ruhsatnamesi nedir, turist rehberliği için neler gerekir, tur rehberi olmak için ne yapmak gerekir? Bu yazımızda değineceğiz

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Nedir?

Turist rehberliği ruhsatnamesi; turistlere rehberlik edebileceğiniz, bu yolla geçiminizi sağlayabileceğiniz, devlet tarafından rehberliğini yapabileceğiniz ve dili iyi bildiğinize dair verilen belgedir.

Turist rehberliği ruhsatnamesi
Turist rehberliği ruhsatnamesi

İlk kez turist rehberliği yapacak rehber adayları e-Devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunacaktır. Daha sonra hazırlamaları gereken evraklar şunlardır:

  • Adalet Bakanlığı Adli Sicil Belgesi,
  • İçişleri Bakanlığı Kimlik Bilgileri ve Adres Bilgileri,
  • YÖK Öğrenim Durum Belgesi,
  • Banka Dekont Bilgileri,
  • ÖSYM Dil Puanı,
  • TUREB Dil, Bölge, Rehberlik Bilgileri

Bu belgeleri başvuruda e-Devlet üzerinden ekleyebileceklerdir. Başvuru yapmak için postaneden aldığınız e-devlet şifresi ile internet adresine girip başvuruda bulunabilirsiniz.

Turist rehberliği
Turist rehberliği

Turist Rehberliği İçin Neler Gerekir?

Turist rehberliği için rehberliğini yapacağınız grubun dilini çok iyi bilmek zorundasınız, ayrıca sınavlara girip bu bilgilerinizin belli bir düzeyin üzerinde olduğunu göstermeniz gerekmektedir. Sürekli takım elbise giyilen işlerden sıkıldıysanız, tatil yörelerinde yaşıyorsanız, bir de yabancı dil eğitiminiz varsa siz de e-Devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Üniversitede turizm veya dil eğitimi almamış olan kişilerin de turist rehberliği yapıp yapamadığı sorusuyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bakanlığın belli dönemlerde açtığı programlara katılarak ve bu programları tamamladıktan sonra aldığınız sertifikayla başvuruda bulunabilirsiniz. Resmi internet adresinden bu sertifika programlarını takip edebilirsiniz.

Tur Rehberleri Ne Kadar Kazanıyorlar?

Ülkemizde tarihi, coğrafi ve doğal güzellikler oldukça fazladır ve bu yörelerimize her yıl binlerce turist akın etmektedir. Tur rehberliği ücretleri çalıştığınız şirket veya kuruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Tur rehberliği yaparak düşükten yükseğe çıkan ücretinizi siz belirlersiniz. Dil bilmeniz veya kaç dili bildiğiniz, yeterlilik sınavlarında neler yaptığınız ve rehberliğiniz bu ücretleri kazanmanızda etkili faktör olacaktır. Yeni bir dil öğrendiğinizde e-Devlet sistemi üzerinden Tur rehberliği ruhsatnamesine eklemeler yapabilirsiniz. Eğer isterseniz part time olarak yaz aylarında yapabileceğiniz ve ek gelirler elde edip ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. Turist rehberliği ruhsatnamesi almadan yapılan işler devlet tarafından cezalandırılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın