TÜBİTAK İkili Ve Çoklu İşbirliği Destek Programları Başvuru Sistemi (UİDB-PBS) Başvuru Sistemi Nedir?Uluslarası anlaşmalar çerçevesinde diğer ülkelerdeki fonlayıcı kuruluşlar ve uluslarası kuruluşlar ile TUBİTAK tarafından başvuruya açılan çok taraflı destek programları vardır. Tubitak proje başvuru gibi işlemler bu programa ait başvuru sistemi olan UİDB-PBS üzerinden yapılabilmektedir. Böylece tubitak projeleri ve çalışmaların çoklu veya ikili destek programları sayesinde yürülüğe girmesi, yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

UİDB-PBS Başvuru Sistemi Nedir?

TUBİTAK proje başvuru işlemleri elektronik başvuru sistemi üzerinden yapılmaktadır. Merkezi Kimlik Doğrulama Servisi ile sisteme giriş yapılmalıdır. Proje başvurularının yapılmasından önce ARBİS bilgilerinin doğru olduğundan emin olunması gerekmektedir.

Sisteme girildikten sonra, başvuru açıklaması, proje yöneticisi, proje bilgileri, proje personeli, faaliyet alanları, panelist önerisi ve ek dosyalar gibi ayrı alanlar mevcuttur. Bu sayfalar kullanılarak ilgili tüm bilgiler doldurulabilir. Sistem üzerinden proje başvurusu, yeni destek başvurusu ve ARDEB proje görevlerim gibi alanlara ulaşım sağlanır.

İkili ve Çoklu İşbirliği Destek Programları Başvuruları Nasıl Yürütülmektedir?

Proje başvurularının tamamı elektronik sistem üzerinden yürütülmektedir. Posta yoluyla başvuru kabul edilmemektedir. İlgili belgelere ulaşım ve başvuruların yapılması gibi işlemler UİDB-PBS başvuru sistemi üzerinden yürütülmektedir.

Uluslarası İşbirliklerin Amacı ve Vizyonu Nedir?

Türkiye için uluslarası alanda sürdürülebilir bir ortak fayda sağlanması için TUBİTAK tarafından öncülük edilmektedir. Ulusal öncelikler ve dış politika doğrultusunda bilimi ve teknolojiyi geliştirmek için çok taraflı ve ikili düzeyde uluslarası işbirliği programlarının oluşturulması hedeflenmektedir. Uluslarası işbirliği projelerinin desteklenmesi, bilim insanı değişimi yapmak, ulusal koordinasyonları yönetmek gibi amaçlar vardır.

Destek Kapsamı Nedir?

Personel değişimi, ortak eğitim aktiviteleri, araştırmacılara yönelik ortak istihdam kampanyaları, işbirliğinin yayılmasına ilişkin kooardinasyon aktiviteleri gibi alanlar destek kapsamında yer almaktadır. Ar-Ge faaliyetleri, altyapı harcamaları ve finansal kaynaklara erişim faaliyetleri de desteklenmektedir.

UİDB-PBS Başvuru Sistemi Üzerinden Nasıl Başvuru Yapılır?

Proje başvuru için öncelikle TEYDEB PRODİS hesabı oluşturulması gerekmektedir. Elektronik imza ile, mobil imza ile veya e-devlet şifresi ile giriş yapılabilmektedir. Buradan yeni kullanıcı kaydı yapılmalıdır.

İkili Proje Desteklerinin Amacı Nedir?

Tubitak İkili işbirliği projeleri anlaşmaları doğrultusunda ortak araştırma projeleri desteklenmektedir ve bilimsel toplantı, çalışma ziyaretleri gibi etkinlikler için fon desteği sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 4 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın