TÜBİTAK Gezgin Uydu Görüntüleri Portal Girişi Nedir?


TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün yerli tasarımı olan ve yerli üretilen Rasat uydusu 2011 yılından itibaren uzayda vazifesini gerçekleştirmektedir. Bakanlık desteği ile yürütülmeye başlanan “Uydu Görüntüsünü İşleme ve Geoportal Oluşturma Projesi” ile ilgili olarak Rasat aracılığı ile elde edilen görüntüleri ilk hali ile uydu görünümü olarak ilgili kullanıcı ile paylaşmaktadır.

Uydu Görünümü
RASAT Uydu Görünümü

Görüntüler Kullanıcıya Ulaştırılması İçin Hangi Hizmetler Verilmektedir?

  • Uydu görüntülerinin geometrik ölçümlemesinin yapılması.
  • Mutlak ve bağıl radyometrik ölçümleme.
  • Uydu görüntülerinin ilgili kısımlarının bulanıklaştırılması.
  • Geoportal sistemi üzerinden uydu görüntülerinin servis edilmesi.

Uydu Görüntüsü Portalı Nedir?

TÜBİTAK Uzay’ın, ilgili Bakanlık tarafından destek alarak yürütmeye başlattığı projedir. Geoportal projesi kapsamında gözlem yapan uyduların elde etmiş olduğu görüntüleri internet ağı üzerinde paylaşabilmek için GEZGİN portal tasarlanmıştır. RASAT uydusu tarafından edinilen uydu görüntüleri GEZGİN portalın resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Portala Nasıl Ulaşılır?

E-Devlet üzerinden ülke vatandaşlarının RASAT görüntülerini aratarak ulaşması mümkündür. Ücretsiz olarak indirilmektedir. Ve talep olduğu takdirde yeni görüntü istenebilmektedir.

Uydu Harita
Uydu Harita Sorgulama

GEZGİN Portal Üzerinden Görüntülere Nasıl Ulaşılır?

Portal aracılığı ile aramalarınız çeşitlendirerek istediğiniz görüntüye direk ulaşabilirsiniz. Uydu harita görüntülerini ve uydu haritası canlı bağlantılarına da buradan ulaşabilirsiniz. Aramalarınızı;

  • Çizime göre,
  • Belirlenmiş sınırlara göre,
  • Konum ismine göre,
  • Koordinat noktalarına göre,
  • Dosya yüklemek suretiyle yaparak pratik bir şekilde yaparak, ilgili uydu görüntülerini indirebilirsiniz.

Çeşitli boyut ve kalitede olan görüntüleri oluşturulan Türkiye mozaiği platformu üzerinden sisteme bağlanarak indirebilirsiniz. Yüksek ve düşük çözünürlük seçenekleri altında bulunan boyutlarına göre sınıflandırılmış seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Uydu Haritası Canlı
Uydu Haritası Canlı Bağlantı Nasıl Yapılır?

GEZGİN Portalı Nasıl Kullanılır?

GEZGİN portalın resmi internet sitesine bağlanarak öncelikle platforma ilk kez giriş yapan kullanıcılar için istenen kaydınızı yapmanız ve bilgi formunun doldurulması gerekmektedir. Daha sonra portalın menüsünün bulunduğu sayfaya yönlendirilmektesiniz. Burada arama, sonuçlar, talep ve katmanlar başlıkları bulunmaktadır. Ve sistemin sağ tarafında Türkiye mozaiği bulunmaktadır. Aramasını yaptığını görüntünün sınırları size verilmekte ve görünürlük yüzdesi çıkmaktadır. Sonuçlarda tarihlere göre sıralanmış uydu görüntüleri, bu görüntülerin haritası ve detayları indirmeye hazır şekilde çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın