TÜBİTAK Bilim İnsanı Etkinlik Programları Başvuru ve İzleme Sistemi Nedir?Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’nun gerçekleştirdiği, e-devlet uygulamasından da ulaşabildiğiniz TÜBİTAK Bilim İnsanı Etkinlik Programları Başvuru ve İzleme Sistemi; bilimsel etkinlikleri yaymaya çalışmak, yurt içindeki bilimsel etkinlikleri düzenlemek ve lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin araştırmalarına burs sağlamaktadır.

Tübitak Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) bilime ve insanlığa katkı sağlayan tüm bilim insanlarına ve bilim insanı adaylarına destekleyici ve teşvik edici program ve etkinlik düzenlemektedir. Amacı Türkiye’deki bilimsel çalışmaların artması ve yayılması olan başkanlık, bu nedenle her sene birçok etkinlik düzenlemekte ve birçok öğrenciye burs vermektedir.

Etkinlikler ve Burslar Nelerdir?

Tübitak Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB)’nın gerçekleştirdiği etkinlikler ve burslar TÜBİTAK’ın kendi sitesinden de bulabileceğiniz BİDEB tanıtım kitaplarında şu şekilde anlatılmaktadır:

Tübitak Bilim İnsanı Etkinlik Programları Başvuru ve İzleme Sistemi
Tübitak Bilim İnsanı Etkinlik Programları Başvuru ve İzleme Sistemi

• Üniversitelerin lisans, yüksek lisans ve doktora bölümlerinde okuyan öğrencilere, sene içerisinde bölümlerine ve araştırmalarına göre birden fazla burs imkanı sunulmaktadır.

• Girişimciliğin yayılması ve geliştirilmesi için, lise ve üniversite düzeylerinde yarışmalar düzenlenmektedir.

• Burslar dışında, yurtiçi ve yurtdışı doktora ve doktora sonrası araştırmalarda araştırmanın türüne ve süresine göre farklı destekler sağlanmaktadır.

• Yurtdışındaki bilim insanlarının Türkiye’ye gelip çalışmalarını devam ettirmeleri için imkanlar sunmakta, onlara çalışmaları ve araştırmaları için destekler verilmektedir.

• Bilim insanları ve araştırmacıların yurtiçi veya yurtdışı toplantı, sempozyum, konferans vb. etkinliklere katılımları için destek verilmektedir.

2223-B Yurtiçi Bilimsel Etkinlik Düzenleme Desteği, 2224-A Yurt Dışı Bilimsel Etkinliklere Katılımı Destekleme Programı, 2211 Yurt İçi Lisansüstü Burs Programı, 2213- B Yurt Dışı Müşterek Doktora Burs Programı gibi örnekler dışında birçok Tübitak bilim insanı destekleme bursu ve etkinliklerine BİDEB üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tübitak Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı
Tübitak Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı

Burslar ve Etkinliklere Nasıl Başvurulur?

Tübitak Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nın düzenlediği burs ve etkinliklere e-devlet sistemi üzerinden de ulaşabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümünden TÜBİTAK Bilim İnsanı Etkinlik Programları Başvuru ve İzleme Sistemi’ni aratırsanız, TÜBİTAK içerisinde ilgili sayfayı bulabilirsiniz. Açılan sayfada Tübitak Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı adresi (https://e-bideb.tubitak.gov.tr) ve hizmet açıklaması bulunmaktadır. En altta bulunan uygulamaya git yazısına tıklarsanız, e-devlet sisteminden ayrılarak sizin bilgilerinizle BİDEB sitesine yönlendirileceksiniz. Bu sitede BİDEB Programlar sekmesine tıklayarak Başvuruya Açık Programlar, Başvuruya Açılacak Programlar, Desteklenen Kişi Bilgi/Belge Girişi Açık Olan Programlar gibi alt içeriklerin bulunduğu sayfaya ulaşarak size uygun burs ve etkinlikleri gözlemleyebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın