TÜBİTAK Araştırmacı Bilgi Sistemi (ARBİS) Nedir?​​​​​​​Araştırmacı Bilgi Sistemi (ARBİS), Türkiye’de AR-GE çalışması yapan araştırmacıların veri tabanlarını oluşturmak ve kayıt altına almak amacıyla TÜBİTAK tarafından hazırlanan web tabanlı bir altyapı uygulamasıdır.

ARBİS sayesinde Türkiye’de ve yabancı ülkelerde görev yapan Türk araştırmacılar bu uygulama sayesinde kayıtlarını girebilecekler ve bu bilgileri sürekli bir şekilde güncelleyebileceklerdir. Ayrıca TÜBİTAK ARBİS sistemine kayıt olan araştırmacılar, AB Yedinci Çerçeve Programı gibi diğer platformlardan faydalanabileceklerdir. Ayrıca sisteme kayıt olan kişiler ülke içerisindeki birçok araştırmacıya da ulaşabileceklerdir.

ARBİS TÜBİTAK
ARBİS TÜBİTAK

ARBİS Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

TÜBİTAK ARBİS sistemine kayıt olmak için izlenecek yollar şunlardır:

  1. İlk olarak https://arbis.tubitak.gov.tr/  adresine girerek sağ üst kısımda bulunan ARBİS’e giriş butonuna tıklayın.
  2. Bu aşamadan sonra Merkezi Kimlik Doğrulama Servisi sayfasına yönlendirileceksiniz.
  3. Açılan ekranda sizden üyelik için birçok bilgi istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girin.
  4.  Bilgilerinizi girdikten sonra ARBİS uygulamasının ana sayfasına ulaşacaksınız. Herhangi bir değişiklik için sol taraftaki menüyü kullanabilirsiniz.
  5. Kayıt ekranına girdiğiniz bilgilerin eksik olması halinde üyeliğiniz reddedilecektir.

ARBİS Neyi Hedefliyor?

TÜBİTAK tarafından ARBİS için hazırlanan ilk planda ülke içindeki kurum ve kuruluşlarda görev alan araştırmacılara ulaşmak hedef olarak belirlemiştir. Bu uygulamanın en önemli hedef kitlesi; Üniversiteli araştırmacı öğrenciler, kamu araştırma birimleri, ülke dışında veya ülke içinde AR-GE çalışmaları yapmakta olan kurumlardır.

ARBİS kayıt
ARBİS kayıt

Ayrıca bu program sayesinde geleceğin Ar-Ge teknolojisinin yaratılması ve bu teknolojinin ülke içerisindeki araştırmacılarla paylaşılması ilk plan olarak hedeflenmiştir.

Neden ARBİS’E Kayıt Olmalıyım?

ARBİS TÜBİTAK sistemine kayıt olan araştırmacılar birçok platformdan ücretsiz ve üyelik gerekmeden faydalanabilecekler. Bu uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Üye olan kişiler Araştırma Destek Programları Başkanlığı, Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından hazırlanan destek programlarında hakem ve izleyici havuzlarında yer alabilecekler.
  • AB HORİZON 2020 Çerçeve Programı için kullanılan web sayfasında yazılar yazma, ortak bulma ve e-ileti alarak güncel haberleri okumak gibi birçok konuda da fayda sağlanabilir.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın