TÜBİTAK Araştırma Altyapısı Bilgi Sistemi (TARBİS) Nedir? - E-Devlet Türkiye

TÜBİTAK Araştırma Altyapısı Bilgi Sistemi (TARBİS) Nedir?Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, kısaca TÜBİTAK tarafından web tabanlı geliştirilen bir uygulama olan arbis yazılımının tam olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığını aydınlatalım.

TARBİS nedir?

Kısaca bahsetmemiz gerekirse ARBİS, yani araştırma altyapısı bilgi sistemi, Dünyanın her yerinden görev yapmakta olan Türk araştırmacıların veri tabanına tek bir noktadan kayıt olarak bilgilerini sisteme girebilecekleri ve istedikleri zaman güncelleyebilecekleri bir uygulamadır. Tübitak arbis, bu çerçevede kayıt bilgilerini girdikten sonra ve kayıt işlemi onaylandıktan sonra AB Horizon2020 Çerçeve Programı gibi çeşitli iletişim platformlarından yararlanabileceklerdir.

Arbis Tübitak hakkında detaylı bilgi için resmi kurumsal sitesine bu link ile ulaşabilirsiniz. Tubitak arbis platformunu geliştirmedeki amacı; araştırmacı bilgilerinin düzenli ve dinamik bir şekilde toplanması, güncellenmesi ve bu verilerin farklı kuruluşlar tarafından farklı amaçlara hizmet etmesi veya değerlendirilmesi doğrultusunda tasarlanmış bir sistemdir.

TARBİS Ne Amaçla Geliştirildi, Ne İşe Yarıyor?

Kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve üniversitelerden toplamda 65 kurum ve kuruluş temsilcilerinin yer aldığı tarbis projesinde aşağıda belirtmiş olduğumuz çalışmaların kapsanması hedeflenmiştir

  1. Türkiye’nin teknoloji ve bilimde yerinin tespit edilmesi.
  2. Dünya çapında bilim ve teknoloji alanlarındaki uzun vadeli gelişmelerin tespit edilmesi.
  3. Türkiye’nin 2023 hedeflerini kapsayan bilim ve teknoloji alanındaki taleplerinin belirlenmesi.
  4. Bu hedeflere ulaşma doğrultusunda edinilmesi gereken teknolojik konularının saptanması.
  5. Bu teknolojilerin geliştirilmesi ve edinilmesine yönelik politikaların tavsiye edilmesi.
Tübitak Arbis
Tübitak Arbis

TARBİS Projeleri Nelerdir?

Hedef 2023 kapsamında, “Teknolojik yetenek”, “Teknoloji Öngörüsü”, “Ulusal AR-GE Altyapısı” ve “Araştırmacılar Envanteri” adıyla dört alt proje yer almaktadır. Tübitak arbis (Araştırmacılar Envanteri) projesiyle;

  1. Bibliyometrik analiz yapılması planlanmıştır.
  2. Ulusal Bilim İnsanları Kataloğu hazırlanması planlanmıştır.
  3. Yurt içi ve yurt dışındaki tüm Türk araştırmacıların bilimsel faaliyet kolları, AR-GE çalışmalarının uygulanabileceği iş kolları ve bu çalışmaların sonucu ortaya çıkan teknoloji ve ürünlerin hakkında bilgi derlenmesini planlamıştır.

TARBİS, üniversiteleri, kamu araştırma birimlerini ve ar-ge yapmakta olan kuruluşları hedef kitlesi belirlemiş ve Türk araştırmacıların ortak bir paydada buluşması planlamıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın