TÜBİTAK Akademik Dergiler Makale Gönderme ve Değerlendirme Sistemi Nedir?


TÜBİTAK Akademik Dergiler Müdürlüğü tarafından bu kapsamda ilgili akademik dergilerdeki makalelerin alınması, incelenmesi ve yazarın adı, makalenin başlığı gibi belirli noktalara göre araştırmaların yapılabilmesi için geliştirilen sistemdir. E-Devlet kapısı aracılığı ile uygulamaya yönlendirilme yapılmaktadır. Sisteme girdiğiniz T.C. vatandaşları için oluşturulan giriş kısmı ve T.C. vatandaşı olmayanlar için oluşturulan giriş kısmı ile sistemi kullanılmaktadır. Eğer kaydınız yok ise alt kısımda bulunan kayıt butonu ile sistemde nüfus ve mail adresi bilgileriniz ile kaydınızı oluşturabilirsiniz.

TÜBİTAK ARBİS
TÜBİTAK ARBİS

ARBİS Nedir?

Araştırmacı Bilgi Sistemi, TÜBİTAK’ın tasarladığı ve geliştirdiği Türkiye’nin araştırmalar için veritabanı oluşturduğu ve ilgili verilerin devamlı güncel olmasını sağladığı internet tabanlı bir uygulamadır.

ARBİS’in Amacı Nedir?

  • Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında bulunduğu durumu belirlemek
  • Dünya’daki bilim ve teknoloji alanındaki gelecek vadeden gelişmeler ile ilgili bilgi sahibi olmak
  • Bilim ve Teknoloji alanı için gereksinimlerin ve isteklerin belirlenmesi
  • Hedefler doğrultusunda ihtiyaç duyulan teknolojik hizmetlerin ve stratejilerin belirlenmesi
  • Bu teknolojiler ile ilgili gelişim ve temin noktasında ilgili politika önerilerinin sunulması
  • AB Horizon 2020 Çerçeve Programı kapsamında ilgili platformların kurulması ve iletişimlerin oluşturulması

ARBİS’in Hedef Kitlesi Kimlerdir?

Araştırma Bilgi Sistemi ilk aşamada üniversitelere, kamu araştırma birimlerine, araştırma-geliştirme kapsamında faaliyet gösteren ticari kuruluşlara ulaşmayı hedeflemektedir.

ARBİS Nasıl Kullanılır?

Araştırmacı bilgi sistemine girdiğiniz takdirde, sistemde profil erişimleri kısmında kişisel bilgiler, uzmanlık alanları, yayınlar/ eserler, öğrenim bilgileri, deneyim/işyeri bilgileri, makaleler, yönetilen tezler, araştırmacı dijital kimlik bilgileri gibi bölümlere ulaşabilirsiniz. Servis erişimleri kısmında ise, banka hesap ve ödeme bilgileri, görev alma tercihleri, araştırmacı/proje sorgulama, başvuru ve görev geçmişi, başvuru değerlendirme ve izleme sistemleri gibi bölümlere ulaşabilirsiniz.

ARBİS kayıt
ARBİS kayıt

ARBİS’in Kapsamı Nedir?

Araştırma bilgi sistemindeki araştırmacılardan elde edilen bilgiler, TÜBİTAK’ a bağlı ilgili birimler, YÖK, TTGV ve sanayi kuruluşlarının istekleri, fikirleri ve eleştirileri doğrultusunda edinilmiştir. Bu bilgiler 3 temel kısımda bir araya getirilmiştir. Ve kişisel bilgileri, bilimsel ve teknolojik faaliyet alanları ve AR-Ge yetkinlikleri doğrultusunda 2 farklı kodlama sistemi ile çalışılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın