TSE Belgesi Nedir?TSE (Türk Standartları Enstitüsü)  belgesi, kurumlar tarafından imal edilen ürünlerin çeşitli kontrollerden sonra Türk standartlarına uygun bulunması durumunda TSE tarafından verilen belgedir. Bu belgeyi almaya hak kazanan ürünlerin ambalajına TSE amblemi yerleştirilmektedir. TSE belgesinin geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süre içinde yılda bir kez yapılan ara kontrolde bir sıkıntı yaşanır, bir yıl tamamlanmadan belge iptal edilebilir.

TSE Belgesi Nasıl Alınır?

İlk olarak, kurumların TSE belgesi almak için TSE’ye müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Müracaat için gereken belgelerde eksik var ise eksik belgeler, Sistem Kalite Belgelendirme Kuruluşu’ndan temin edilebilir. Eğer yapılan başvuru kabul edilirse, sıra, ürünün incelenmesi için kuruma bir heyet atamaya gelir. Belirlenen heyet ekipman ve kalite gibi çeşitli yönlerden ürünü inceler. Bu aşamayı da geçen üründen birtakım örnekler alınır ve incelenir. Elde edilen tüm veriler değerlendirildikten sonra TSE belgesinin verilip verilmeyeceği kararı alınır.

TSE Belgesinin Yaraları Nelerdir?

TSE belgesinin hem belgeyi alan kuruma hem de tüketiciye pek çok yararı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri firmanın itikat kazanması ve tüketicinin güvenle alışveriş yapması olarak belirtilebilir. Pazarda yaşanan hareketlilik ve kam ihalelerinde elde edilen avantaj ise TSE belgesinin diğer yararlarındandır.

TSE Belgesinin Çeşitleri Var mı?

Evet, farklı alanlarda TSE belgeleri mevcuttur. Bu alanlar; üretim alanları, mamuller, hizmet alanları, laboratuarlar ve tehlikeli atık taşıyan araçların ve kara yollarının belgelendirilmesi olmak üzere beşe ayrılır. Bu alanlardan herhangi birisi için, gerekli evraklar ile başvuru formu doldurulup müracaat edilebilir.

TSE Belgeli Firma Sorgulama

TSE Belgeli Firma Sorgulama işlemi 2 farklı şekilde yapılabilir. İlk yöntemin adımları aşağıdaki gibidir:

  • https://www.turkiye.gov.tr/tse-belgeli-firma-sorgulama adresine gidiniz.
  • Belge tipinin TSE(Türk Standartları Uygunluk Belgesi) olması dikkat ediniz, değil ise bu belge tipini seçiniz.
  • Ardından sektör, ürün grubu, firma adı gibi bilgileri doldurup ‘Sorgula’ butonuna tıklayarak işlemi tamamlayınız.

İkinci yöntem için ise sadece http://belge.tse.org.tr/Genel/FirmaArama.aspx adresine gidiniz ve sorgulamak istediğiniz firmanın adını girmeniz yeterlidir. Zaman zaman bu siteye ulaşımın olmamasından dolayı birinci yolu takip etmeyi tercih edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın