Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır?


Trafik poliçe sorgulama nedir, neden yapılmalıdır ya da trafik hasar bilgileri sorgulama nereden yapılır gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa e-Devlet sistemi size yardımcı olabilir. Sigorta Gözetim Merkezi bünyesinde sunulan hizmetlerden biri olan trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama uygulamasına, e-Devlet kapısı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Kimlik numaranız ve belirlenmiş şifreniz yardımı ile sisteme giriş yaparak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik poliçe sorgulama
Trafik poliçe sorgulama

Trafik Poliçe Sorgulama Ne İşe Yarar?

Trafik sigortası, kanunlara göre yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımlar uygulanan bir sigorta türüdür. Bu nedenle yaptırılması zorunludur. Bu sigorta ile sadece kendinizi ve aracınızı değil, kazaya karışma riski bulunan üçüncü kişilerin haklarını da koruma altına alabilirsiniz.

Trafik poliçe sorgulama işlemi ise bu bağlamda önem kazanmaktadır. Bu sorgulama işlemi ile trafik sigortasının hangi şirket üzerinden yapıldığını ve bitiş tarihini sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda eski poliçe bilgilerinizi, sigorta prim indirimlerini ve araca ilişkin bilgileri de görüntüleyebilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerini gerçekleştirirken herhangi bir ücret talebi ile karşılaşmazsınız. Yapılan tüm işlemler e-Devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak verilmektedir.

Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulaması E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulaması işlemini, e-Devlet kapısı üzerinden yapmak isteyen vatandaşlar şu yolu izlemelidir:

  • “Kurumlar” menüsüne tıklayın.
  • Bu menü içinde yer alan liste içinden “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” bölümünü bulun.
  • Kurumun vermiş olduğu hizmetler içinden “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulaması” seçeneğine tıklayın.
  • Yeni açılan sayfada sizden istenen 8 haneli plaka numarasını girin ve “Sorgula” butonuna basın.
  • Karşınıza gelen ilk sayfada sorgulama sonucunu, ikinci sayfada sorgulama detaylarını görüntüleyebilirsiniz.
Trafik hasar bilgileri sorgulama
Trafik hasar bilgileri sorgulama

Diğer Trafik Hasar Bilgileri Sorgulama Yapma Yolları Nelerdir?

Trafik hasar bilgileri sorgulama işlemi e-Devlet kapısı dışında farklı yöntemlerle de yapılabilmektedir. Bunlardan ilki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen Sigortam360 uygulamasıdır. Diğeri ise SMS gönderim işlemi ile gerçekleşmektedir. Araç hakkında hasar geçmişi sorgulaması yapmak için 5664 numarasına SMS gönderebilirsiniz. Araç plakası ve şasi numarası, sorgulama için yeterli olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın