Toplum Destekli Polislik Mahalle Polisi Hizmeti Nedir? - E-Devlet Türkiye

Toplum Destekli Polislik Mahalle Polisi Hizmeti Nedir?Toplum destekli polislik mahalle polisi hizmeti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi hizmet web sitesinden yani e-Devlet üzerinden sağladığı güvenlik hizmetleri arasında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, e-Devlet kapısı üzerinden ikamet etmekte olduğu adrese bağlı polis merkezinde görev alan toplum destekli polisinin kim olduğunu öğrenebilmektedir.

Toplum Destekli Polis Nedir?

Bu hizmetin kapsamında görevli olan polisler, adından da anlaşıldığı üzere toplumu destekleyen ve aynı zamanda da toplum tarafından desteklenen polislerdir. Toplum destekli polisler, sürekli olarak mahalle aralarında devriye gezmekte ve insanın canı ya da malına zarar gelecek olayları engellemeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Toplum Destekli Polislerin Görev Tanımı Nedir?

Toplum destekli polislerin ilk görevi, tüm polis mesleğini icra eden görev tanımı ile uyuşmaktadır. Yani halkın yaşam alanlarında olan güvenlik zafiyetini gidermektir. Bunun yanında suçları azaltmak ve engellemek yine görev tanımları arasında yer almaktadır. Toplum destekli polislik mahalle polisi hizmeti nedir sorusu kapsamında, toplum destekli polisler aynı zamanda insanların yaşam alanında suç olaylarından dolayı korkmaları ve rahatlıkla dışarıya çıkamamaları açısından da büyük bir öneme sahiptir. Çünkü toplum destekli polisler halkla birebir iletişime geçerek bu korkularını engellemek adına eğitici ve öğretici çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Toplum Destekli Polislik Mahalle Polisi Hizmeti Nedir?
Toplum Destekli Polislik Mahalle Polisi Hizmeti Nedir?

Toplum Destekli Polis Nasıl Olunur?

Asayiş Şube Daire Başkanlığı’nca düzenlenen yeni bir hizmet olan toplum destekli polisler, diğer polislere göre daha aktif bir çalışma standardına sahiptir. Bununla beraber toplum destekli polisler, daha önce polis unvanına sahip olmalıdır. Eğer toplum destekli polis olmak isteniyorsa, ilk olarak Polis Meslek Yüksekokulu Sınavlarında istenilen başarıyı göstermek; ardından da okulu bitirip polislik mesleğini yapmaya koyulmak gerekmektedir. Genellikle mezuniyetten sonra çevik kuvvet olan polisler, mesleği çok daha iyi bir şekilde icra etmeyi öğrenirler ve sonrasında diğer polislik branşlarına geçiş yapabilirler.

Toplum Destekli Polis Sorgulama e-Devlet
Toplum Destekli Polis Sorgulama e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Toplum Destekli Polislik Mahalle Polisi Hizmeti Nasıl Öğrenilir?

Türkiye Cumhuriyeti e-Devlet kapısı üzerinden toplum destekli mahalle polisinizin kim olduğunu öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

Toplum Destekli Polis Sorgulama
Toplum Destekli Polis Sorgulama Nasıl Yapılır?
  • T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile sisteme giriş yapınız.
  • Anasayfa üzerinde yer alan kurumlar bölümüne giriniz.
  • Açılan sayfada E harfini bularak, tıklayınız.
  • Emniyet Genel Müdürlüğü bölümüne giriniz.
  • Buradan Toplum Destekli Polislik (TDP) kısmına tıklayarak giriniz.

Adımları takip ettikten sonra, ikamet bilgilerinize göre toplum destekli polisinizin resmi, adı, soyadı, bağlı olduğu polis merkezi ve birim e-posta adresi karşınıza çıkacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın