Toplu Prim Ödeyerek Emekli Olunur Mu?Her çalışanın işe başladığı ilk günden itibaren yaşlılığı için tek hayali vardır; emekli olmak. Türkiye’de de emeklilik yolu prim gününü ve emeklilik yaşını eş zamanlı doldurmaktan geçiyor. Ancak bazı istisnai durumlarda toplu prim ödeme ile de emekli olmak mümkündür.

SGK Toplu Prim Ödeme
SGK Toplu Prim Ödeme Nasıl Yapılır?

Toplu prim ödeme ile emeklilik artık hayal değil. SGK toplu prim ödeme ile sigorta girişi olan ama ara vermek zorunda kalan vatandaşlara kolaylık sağlayarak emeklilik kapısı açıyor. Sigortalı çalışanın borçlanma yapabileceği süre 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda 41. Madde ile düzenlenmiştir. Madde madde hangi durumlarda toplu prim ödeyerek emekli olunur sizler için anlatıldı.

Toplu Prim Ödeme İle Emeklilik
Toplu Prim Ödeme İle Emeklilik Mümkün Mü?

Kadın Sigortalılarda Doğum Borçlanması

Kadın sigortalılar sigortadan sonra doğum borçlanması yaparak emekli olabiliyor. Her çocuk için 2 yıldan toplamda 6 yıl ödeyerek 2.760 prim günü kazanabiliyorlar.

Memurlarda Ücretsiz İzin Borçlanması

Memurların Emekli Sandığı’na tabi olmaları durumunda ücretsiz izin gün sayıları da borçlandırılabiliyor. Memurlar ücretsiz izin günlerini daha sonra ödeyerek emekli olabiliyor.

Sigortalının Tutukluluk Süresini Borçlanması

Sigortalı olarak bir yerde çalışan kişi o esnada herhangi bir suçtan tutuklanırsa, bu suçtan beraat ettiği zaman tutuklu geçen süreyi borçlanabiliyor.

Part-Time Çalışanlarda Borçlanma

Kısmi zamanlı çalışanlar, 30 günden az çalışmış olanlar, ücretli öğretmenlik yapanlar bu süreleri borçlanabilir ve 30 güne tamamlayabilir.

Erkek Sigortalıların Askerlik Borçlanması

Erkek sigortalı çalışanlar sigortadan önceki askerlik sürelerini borçlanarak işe giriş tarihini önceki tarihlere çekebiliyorlar. Ayrıca sigortadan sonra yapılan askerlikte de askerlik süresi borçlanılabiliyor.

Toplu Prim Ödeme
Toplu Prim Ödeme

E-Devlet sistemi artık devlet dairesinde yapabileceğimiz hemen hemen her işi evden ya da ofisten, telefondan ya da bilgisayardan yapabileceğimiz, hayatımıza kolaylık getiren müthiş bir uygulamadır. E-Devlet sisteminde yapabileceğimiz yüzlerce işlemden biri de prim günü ve emeklilik yaşı hesaplamadır. Ne zaman emekli olacağımızı ne kadar daha çalışmamız gerektiğini bu sistemden kolayca öğrenebiliriz. Bunun için tek yapmamız gereken PTT şubelerinden T.C. kimlik kartımız ile şifre almak ve sisteme kimlik numaramızı ve şifreyi girmek. Sisteme girdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 6 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın