TMGD Sınav Başvuru Ücret Sorgulama


Bir insanı ya da nesneyi bulunduğu yerden başka bir yere götürme işine taşımacılık denir. Taşımacılık işi, ilkel çağlardan günümüze kadar hep bir değişim ve yenilik içerisindedir. Çeşitli evcil hayvanlar tarafından çekilen ahşap yapılı araçlardan hızlı trenlere, lüks otomobillere ve devasa gemilere geçilmiştir. Ulaşım da taşıma ve taşınma işinin ikizidir. Günümüzde insanlar iş, tatil veya özel ihtiyaçları için mevcut yaşadıkları yerden başka bir yere seyahat etmektedirler. Bu hedeflerini de çeşitli ulaşım araçlarıyla gerçekleştirmektedirler. Kara, hava ve deniz yolunu kullanabilmek için tasarlanan ulaşım araçları , insanların yaşamını kolaylaştırmaktadırlar. Kara yolunda kulanmaya uygun olan motosiklet, otomobil, otobüs ve kamyon gibi araçların yasalar tarafından belirlenmiş bir takım özellikleri taşıması gerekmektedir. Örneğin, kamyon ve tır gibi büyük çaplı taşıma araçlarının tehlike yaratacak maddeler taşıması durumunda TMGD kuruluşundan izin alması gerekmektedir.

TMGD NEDİR?

Karayolunda kullanılan araçlar hem taşıdığı özellikler hem de sürücüsünün yetkinliği bakımından bazı şartları sağlamış olmalıdır. Ayrıca bu araçların petrol, gaz, kimyasal ya da yanıcı madde gibi tehlike arz eden yük taşımaları durumunda genel standartların yanında ek olarak bazı yeterlilikleri bulundurması gereklidir. TMGD kuruluşu da bu amaçla faaliyete geçen bir oluşumdur. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı anlamına gelen TMGD birimi, karayolunda tehlikeli madde taşıyan araçlara, yükü dolduran, paketleyen ve taşıyan kişilere daha güvenli bir taşımacılık gerçekleştirebilmeleri için yol gösteren kuruluştur. Taşıdığı yükler tehlike barındıran işletmeler, TMGD yönetmenliği uyarınca, bu konuda yardım alacakları bir danışman bulundurmak zorundadır.

TMGD SINAVI

TMGD bünyesinde çalışmak ve mesleki kariyerini bu yönde sürdürmek isteyen bireyler için açılan sınava denir. Lisans mezunu olan kişiler yetkili kurslardan alacakları 49 saatlik bir eğitimin ardından bakanlık nezdinde yapılan sınavda başarılı oldukları takdirde TMGD kurumunda danışman olabilmektedirler. Bu sınavın başvuru şartları ve ücret hakkında e-Devlet sistemi üzerinden bilgi alınabilmektedir.

E-DEVLET HAKKINDA

Devlet tarafından vatandaşların internet yardımıyla resmi işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlamak amacıyla faaliyete konulan sisteme e-Devlet denir. Her vatandaş diledikleri ortamdan TC kimlik numarası ve PTT kuruluşlarından alınan şifre yardımıyla bu sistemi kullanabilmektedir.

SINAV BAŞVURU ÜCRETİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

  • İnternet tarayıcısına türkiye.gov.tr yazılırak giriş ekranına gelinir
  • Burada bulunan ilgili kutuculara TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi yazılarak sisteme girilir
  • Açılan ana ekranın en üst bölümünde yer alan ‘arama’ çerçevesine ‘’TMGD Sınav Başvuru Ücret Sorgulama’ yazılır ve açılan başlık seçilir
  • Sistem tarafından yönlendirilen bu sayfada TMGD sınavına ilişkin başvuru bilgileri ve sınav ücreti konusunda detaylar yer almaktadır
  • Ayrıca ilgili sayfanın çıktısını alabilmek için de sağ tarafta bulunan ‘yazdır’ seçeneğini tuşlamak yeterlidir

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın