Teşviklerden Yersiz Yararlanılmış Dönemler Nedir?İşverenler için Sosyal Güvenlik Kurumu, sunduğu güzel bir uygulamayla işverenlerin yüzünü güldürmeyi başardı. İşverenler için hayati önem arz eden uygulamalardan biri e-bildirge aracılığı ile hayata geçirildi.

Prim Teşvikleri E-Bildirge
Prim Teşvikleri E-Bildirge

Prim Teşviklerinden Yersiz Yararlanılmış Dönemler

E-bildirge programına eklenen “prim teşviklerinden yersiz yararlanılmış dönemler” seçeneği sayesinde, sigorta prim teşviklerinden yersiz yararlanıp yararlanılmadığından haberdar olunabiliyor.

Eğer yersiz yararlanılmış ise hangi dönem ve hangi konuda öngörülmüş teşvikten yersiz yararlanıldığını iş verenlere ya da meslek sahiplerine gösterilmesine imkan sağlanmıştır. Yersiz yararlanılmış dönemlerde birçok sebep hataya neden olabilmektedir. Peki, bu hatalar nelerdir? Bu hatalara kısaca değinelim.

Prim Teşviklerinden Yersiz Yararlanılmış Dönemler
Prim Teşviklerinden Yersiz Yararlanılmış Dönemler

Yersiz Yararlanılmış Dönemlerde Hata Nedenleri

  • Yasaklı olduğu halde yararlanılmış dönemler / Cezalı dönemler (Bu hususta yasaklı olup olmadığını bilmeniz veya bilmemeniz önem arz etmemektedir.)
  • Tekrar tekrar yersiz olarak yararlanılmış
  • Sigortalı işçi sayısı 10 kişiden az olarak istihdam edilmiş
  • Ortalamadan az, ortalama sigortalı işçi sayısından az veya ortalama çalıştırma sayısından az çalıştırılmış hatalı dönemler

Ekim 2014’ten itibaren prim ve hizmet belgesinden başlamak üzere, ilgili listede kayıtlı olarak gözüken işverenlerin, cari ayda hata listesinde yer alan kanun numarası ile aynı kanun numarası kullanılarak hizmet belgesi ve prim düzenlemesine izin verilmemektedir. Bu hususta Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunmuş olduğu bir olanak sayesinde işverenler mevcut yaptırımlardan kurtulabilmektedir.

Prim Teşviklerinden Yersiz Yararlanılmış Dönemlerde Hata Nedenleri
Prim Teşviklerinden Yersiz Yararlanılmış Dönemlerde Hata Nedenleri

İşverenleri Ek Külfetten Kurtaran Sosyal Güvenlik Kurumu Uygulaması

2015 yılı itibari ile Sosyal Güvenlik Kurumu genel yazısı ile birlikte ilgili kanun numarasının veya belge türünün hatalı seçilmiş olması sebebiyetiyle düzeltilmesi mecbur hale gelen aylık prim ve hizmet bilgileri için işverenlerden iptal/ek/asıl niteliğinde hizmet belgesi ve aylık prim istenilmeyeceği düzenlenmiştir. Tebligat kanununun ilgili maddelerine göre işverenlerin belge türü hatalı seçilen hizmet belgesi ve aylık prim ödeneklerinin ve fark primlerin bir aylık bir süre içerisinde ödenmesi tebliğ edilmek sureti ile işverenlere bildirilecektir. Bu işlemler sırasında Damga Vergisi tahakkuk etmeyeceği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bildirilmiştir. İşverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak bu işlemlere itiraz etmesi sonucu PTİK tarafından değerlendirmeye alınacaktır, şayet itiraz kabul edilirse gerekli işlemler kendiliğinden yapılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 23 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın