Tematik Haritaların Sunulması Nedir?


Harita Genel Müdürlüğü’nün sunduğu hizmetlerden biri olan tematik haritalara ulaşım işlemi e-Devlet kapısı aracılığı ile alınabilmektedir. Hizmet, e-Devlet sistemi üzerinden kurumun kendi internet sitesine yönlendirme yapmaktadır. Bu şekilde vatandaşların bilgi karmaşası ve zaman kaybı yaşamasını önlemek amaçlanmıştır. Sisteme giriş yapan şahıslar hızlı ve kolay bir yoldan tematik harita bilgilerine ulaşabilmektedir.

Tematik Harita
Tematik Harita Nedir?

Tematik Harita Nedir?

Günlük hayatımızın pek çok alanında kullandığımız haritalar kendi aralarında genel ve tematik harita olmak üzere ikiye ayrılırlar. Genel harita, belirlenmiş bir konuma bağlı kalarak çizilen haritalardır. Tematik harita ise, seçilen alan ya da mekan üzerinden semboller kullanılarak çizilir. Bu haritaları meydana getirmek için denel haritalardan faydalanmak gerekir. Nüfus, bitki örtüsü, iklim veya toprak haritaları tematik haritalar içinde değerlendirilir. Doğa ve insan temelli haritalar genel olarak bu harita tipinde gösterilir.

Tematik Haritaların Sunulması e-Devlet
Tematik Haritaların Sunulması e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Tematik Haritaların Sunulması Nedir?

Harita Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan tematik haritalar, kullanım alanının genişlemesi ve yaygınlaşması amacıyla vatandaşlara sunulmaya başlanmıştır. Farklı tür ölçekteki tüm haritalara kurumun kendi internet sitesi üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Böylelikle yanlış ve eksik bilgi iletiminden doğan kirliliğin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. İsteyen herkes e-Devlet sitesine ya da uygulamasına giriş yaparak tematik harita görüntülemesi yapabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Tematik Haritalara Nasıl Ulaşılır?

Tematik haritalar hakkında bilgi sahibi olmak ve inceleme yapmak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Site ya da uygulama üzerinden giriş yaparak bu tip haritalara ulaşım sağlamanız hayli kolaydır. E-Devlet üzerinden tematik haritalara ulaşmak için izlemeniz gereken yol şu şekilde olacaktır:

Tematik Haritaların Sunulması
Tematik Haritaların Sunulması
  • Sistem açıldığında gelen ilk sayfada yer alan “Kurumlar” bölümünü seçin.
  • Bu bölümdeki alt sayfalardan biri olan “Harita Genel Müdürlüğü” sayfasına tıklayın.
  • Kurumun sunduğu hizmetlerin bulunduğu liste içinden “Tematik Haritaların Sunulması” seçeneğini seçin.
  • Sistem sizi kurumun kendi sitesine yönlendirmek için onay isteyecek. Onay verdikten sonra açılan yeni sayfada arzu ettiğiniz tematik haritalara ulaşabilirsiniz.

Tematik haritaların sunulması hizmeti e-Devlet kapısı üzerinden, Harita Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesine aktarılarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle bu hizmetten yararlanmak için e-Devlet sistemine giriş yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın