Tarım ve Orman Bakanlığı Çiftçi Kayıt Sistemi - E-Devlet Türkiye

Tarım ve Orman Bakanlığı Çiftçi Kayıt SistemiÇağımızda e- Devlet Kapısı sistemi üzerinden kamu kuruluşları ile ilgili pek çok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemden yararlanmak için T.C kimlik numaranızı kullanmalısınız. Ayrıca edineceğiniz bir e-Devlet şifreniz olmalıdır. E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Böylelikle devletle olan iletişiminizi tek bir yerden rahatlıkla sağlamanız mümkün.

E-Devlet kapısı, hizmetlerine her geçen gün bir yenisini ekliyor. Memleketimiz açısından önemi tartışılmaz çiftçilerimiz için Gıda, Tarım, Hayvancılık bakanlığı işbirliği ile e- Devlet sisteminde birçok hizmet sunulmaktadır. Ayrıca Bu hizmetler sayesinde tuttuğu istatistiklerle Tarım ve Orman Bakanlığı, politikalarına yön vermektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir?

Çiftçi kayıt sistemi, çiftçilerin bilgilerini yıl içinde yaptıkları faaliyetleri içeren veri tabanıdır. Ayrıca sadece çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçiler, devlet desteklerinden yararlanabileceklerdir. Tarımsal projelerde, hibe desteğinde ve devlet kredilerinde aranan ilk şart çiftçi kayıt sisteminde bulunma zorunluluğudur.

Çiftçi Kayıt Sistemine Nasıl Dâhil Olunur?

Çiftçi kayıt sistemine kayıt olabilmek için; kişinin kendi arazisi, kiraladığı arazi üzerinde ya da birinci dereceden yakın akrabalarının arazisi üzerinde tarım faaliyetlerini gerçekleştirmesi gerekir. Bu şartlara sahip çiftçilerin kayıt için gerekli belgeleri tedarik edip bağlı bulunduğu İl ya da İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurmaları yeterlidir. Bakanlıkça yetki verilmesi ile yetki verilen işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden de yapabilirler.

Çiftçi kayıt sistemine kayıtlar ve güncellenmesi her yıl bir sonraki yıl için yapılır. Bakanlığın yayınladığı genelgede,“ Çiftçi kayıt sistemi başvuruları, bir önceki yılın 1 Eylül tarihinde başlayacak ve üretim yılının 30 Haziran tarihinde sona erecektir. Bu süre gerektiğinde bakanlık tarafından uzatılacaktır. ” şeklinde açıklanmıştır.

Çiftçi Kayıt Sistemine Dâhil Olmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Elden başvuru ya da internetten e-Devlet Kapısı üzerinden başvuruda çiftçi kimlik bilgileri ve tarım faaliyetlerinin yapıldığı arazinin tapu kayıtları beyanları istenir. Kişilerin kimlik bilgileri Kimlik Paylaşım Sistemi, tüzel kişilerin bilgileri Vergi Daireleri Otomasyon Projesi ve tapu kayıt bilgileri Tapu Kadastro Bilgi Sistemi ile karşılaştırılarak doğruluğu araştırılır.

  • Kadastro geçmemiş araziler için keşif raporu gerekmektedir.
  • Üretim faaliyeti yapılan arazilerin kime ait olduğu ve kim tarafından kullanıldığını gösteren tapu kaydı, kira sözleşmesi ya da arazi sahibinin onayı gibi belgeler istenir. Bu belgelerin arazinin bulunduğu mahalle ya da köy muhtarları tarafından onaylanması gerekir.
  • Ziraat odaları tarafından verilen çiftçi belgesine sahip olmak gerekir.
  • Sulama için elektrik kullanan çiftçilerden son bir aya ait elektrik faturası istenenler arasındadır.

Tüm istenen belgelerle yaptığınız başvurunuz onaylandığında çiftçi kayıt sistemine dahil olursunuz. Çiftçi kayıt sistemine kayıt olunduktan sonra gerekli takibi e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için çiftçi kayıt sorgulama bölümüne girmeniz yeterli olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın