Sürücü Trafik Kazası Barkodlu Belge Doğrulama Nasıl Yapılır?​​​​​​​Trafik kazası barkodlu belge özellikle işverenler için büyük önem arz ediyor. Çünkü iş yerinde çalışması için işe alım yapacakları sürücülerin geçmişte bir kazası ve cezası olup olmaması işe alım kararlarını etkiliyor.

12 Ocak tarihinde başlamış olan bu uygulama sayesinde ihtiyaç duyulan bilgilere kolay erişim ve hizmette kalitenin arttırılması mümkün olmuştur. Bu belge son 5 yıl içinde sürücünün almış olduğu tüm ceza bilgileri, iptal bilgileri, ölümlü veya yaralanmalı trafik kazası bilgilerini içermektedir.

Eğer siz de bir işveren iseniz ve bir sürücü işe alımı yapacaksanız, sürücü adayınızdan trafik kazası barkodlu belge talep edebilirsiniz. Bu sayede TC kimlik numarası ve barkod numarasını kullanarak trafik kazası belge doğrulama yapabilirsiniz. Sürücü geçmişi ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış tüm ayrıntılara doğru bir şekilde ulaşmanız böylece mümkün olacaktır.

Trafik kazası barkodlu belge
Trafik kazası barkodlu belge

Adım Adım Trafik Kazası Belge Doğrulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle e-devlete giriş yapmalısınız. E-devlete ulaşabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girin. Sağ üst köşede bulunan “Giriş Yap” yazısına tıklayın. TC Kimlik No yazan bölümün karşısındaki kutucuğa TC kimlik numaranızı, e-Devlet Şifresi yazan bölümün karşısındaki kutucuğa e-devlet şifrenizi yazdığınıza emin olun. E-devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığı alabilirsiniz.

Bilgilerinizi doğru şekilde girdiğinize emin olduktan sonra sağ alttan bulunan “Sisteme Giriş Yap” tuşuna tıklayın.

Sorgu Ekranına Nasıl Ulaşılır?

Sayfanın ortasında bulunan beyaz “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” yazan kısma önce tıklayın ve ardından sürücü trafik kazası belge doğrulama yazın ve Enter tuşuna basın, büyüteç imgesine tıklayın.

Karşınıza gelen sayfada “e-Devlet Kapısı üzerinden oluşturulan tüm barkodlu belgeleri burada doğrulayabilirsiniz.” yazacaktır. Belge Doğruluma kısmında size verilmiş olan belgedeki barkod numarasını girin.

Ardından açılan ekranda artık size verilmiş olan trafik kazası barkodlu belge doğruluğunu görebilirsiniz.

Sürücü trafik kazası belge doğrulama
Sürücü trafik kazası belge doğrulama

Sorgu Ekranına Ulaşmanın 2. Yolu

  • E-devlete TC kimlik no ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra sayfanın üst bölümünde yer alan e-hizmetler tuşuna tıklayın.
  • Karşınızdaki sayfada Trafik ve Ulaşım tuşuna tıklayın. Emniyet Genel Müdürlüğü başlığı altında sürücü trafik kazası barkodlu belge doğrulama tuşuna tıklayın.
  • Size verilmiş olan trafik kazası barkodlu belge doğruluğunu artık bu sayfada görebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın