Sürücü Ceza Bilgisi Barkodlu Belge Sorgulama Nasıl Yapılır?Birçok şoför olarak işe eleman almayı planlayan iş yeri, sürücü cezası sorgulama işlemi yapmaktadır. Şöyle bir örnek vererek başlayayım. Bünyenizde 100 adet şoför çalıştıran nakliye firması işletiyorsunuz. İşe şoför alacaksınız. İlk başvuruda herkes ehliyetini beyan ediyor fakat kimse ehliyeti üzerinde ceza var mı, trafikte araç kullanmasına bir engel var mı, bunları beyan etmiyor. Haliyle sizin de sürücü ceza sorgulama işlemine ihtiyacınız doğuyor. İşe alacağınız elemandan sürücü ceza bilgisi barkodlu belgesini beyan etmesini istiyorsunuz. Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama işlemini e-devlet üzerinden nasıl yapacağız beraber inceleyelim.

Sürücü ceza sorgulama
Sürücü ceza sorgulama

Sürücü Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

  1. En güvenilir ve barkodlu belge almamıza olanak sağlayan e-devlet sitesine giriş yapıyoruz. Ana sayfada ‘Merhaba,size nasıl yardım edebilirim?’ yazısını gördüğünüz arama çubuğu çıkacak. Arama çubuğuna sürücü cezası sorgulama yazıyoruz.
  2. Emniyet Genel Müdürlüğü/Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama bölümü karşımıza çıkıyor. Bu kısma tıklıyoruz. Sisteme giriş yapabilmemiz için T.C kimlik numaramız ve şifremizi istiyor. Bir uyarı yapayım, e-devlet sitesini kullanıcı ve şifre oluşturmadan kullanamazsınız.
  3. Giriş bilgilerimizi girdikten sonra karşımıza ehliyet bilgilerimizin olduğu ekran çıkıyor. Bu kısımda ne zaman puanınızın düşürüldüğü, kaç puanınızın kaldığı… vb bilgilere ulaşabilirsiniz.
  4. Eğer sürücü ceza bilgisi, barkodlu belge sorgulama ve belge oluşturmak istiyorsanız. 1. Adımda anlattığımız gibi e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine girdikten sonra arama çubuğuna  sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama yazdığınızda karşınıza barkodlu belge oluşturabilceğiniz kısım çıkacak buraya tıklayın.
  5. Açılan kısımda bu belgenin kullanımı ile alakalı bir takım açıklamalar göreceksiniz. Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum, kutucuğunu doldurup, devama tıklayınca karşınıza son 5 yıla kadar sorgulama yapabileceğiniz ekran çıkacak buradan istediğiniz zaman aralığındaki sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama
Sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama

Hatırlatma olarak belirtmek isterim, e-devlet (turkiye.gov.tr) üzerinde sürücü ceza sorgulama menüsü ile sürücü ceza bilgisi barkodlu belge sorgulama menüsü aynı yerde değillerdir. Sürücü cezası sorgulama bölümünde aldığınız cezalara ait durumu kontrol edebilirsiniz. Barkodlu belge oluşturma kısmında ise sürücü ceza sorgulamanızı barkodlu olarak alıp istediğiniz kurum ve kuruluşta kullanabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın