Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?


E-Devlet sistemi üzerinden sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama hızlı ve kolay yapılan işlemlerden biridir. Sürücü belgesi ceza sorgulama için sisteme kimlik doğrulaması yaparak giriş yapmak yeterli olacaktır. Sisteme giriş yapan sürücüler ehliyet ceza sorgulama dökümlerine hiçbir sorun ve hata yaşamadan ulaşabilirler. Bu hizmet sayesinde var olan cezaların miktarı, ödeme süreleri ve yazılma zamanları hakkında bilgi alınmaktadır.

Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama
Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama

Sürücü Belgesi Ceza Sorgulama Online Olarak Yapılabilir mi?

Sürücü belgesi ceza sorgulama işlemi online platformlar üzerinden farklı yollar ile yapılabilmektedir. Bu hizmet online olarak, e-Devlet kapısı ya da Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden verilmektedir. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’na SMS gönderilerek ehliyet ceza sorgulama talebinde bulunabilir. 1189 numarasına TPC PLAKA NO TESCIL TARIHI TCKNO (VKNO) yazarak gönderim sağlandığında borç bilgisi mesaj olarak iletilecektir.

Sürücü Belgesi Ceza Sorgulama
Sürücü Belgesi Ceza Sorgulama

Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesi ceza sorgulama işlemini, e-Devlet kapısı üzerinden yapmak isteyen kullanıcılar şu yolu izlemelidir:

  • Sistem kimlik doğrulanarak açılmalıdır. Eğer sistemi açmak için bir şifreniz bulunmuyorsa en yakın PTT şubesinden şifre alınabilir.
  • Ana sayfa üzerinde yer alan menülerden “Kurumlar” seçilmelidir.
  • Bu menüde bulunan alt başlıklar içinden “Emniyet Genel Müdürlüğü” bulunmalıdır.
  • Müdürlüğün sunduğu hizmetlerden “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” seçilmelidir.
  • Seçim yapıldıktan sonra açılan sayfada ehliyet bilgisi ve üzerinde bulunan tüm cezalar görüntülenebilir.

E-Devlet üzerinden sunulan bu sorgulama hizmeti tamamen ücretsizdir. İşlem yapan vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilemez.

Neden Ehliyet Ceza Sorgulama Yapılmalıdır?

Ehliyetiniz üzerinde var olan cezalar ödenmediği takdirde, bu yaptırımın daha büyük sonuçları doğabilir. Belirlenen süreyi geçirmeden gerekli ödemeler yapılmalıdır. Bu nedenle ehliyet ceza sorgulama işlemi önem ve aciliyet taşımaktadır.

Ehliyet Ceza Sorgulama
Ehliyet Ceza Sorgulama

Yazılan Ceza Nereden Ödenir?

Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama işlemi yapıldıktan sonra belirlenen ehliyete yazılan ceza tutarı Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden, PTT şubeleri veya vergi dairelerinden ya da yetkili bankalardan ödenebilir. Bunun yanında yetkili bankaların internet bankacılığı kapsamındaki uygulamaları üzerinden de ödeme yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın