Sürücü Belgesi Ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgula | E-Devlet Türkiye

Sürücü Belgesi Ve Şahıslara Yazılan Ceza SorgulaSürücü Belgesi Ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama

 

Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama yapabileceğiniz alana e-devlet web sitesine T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile girerek emniyet genel müdürlüğü kategorisi içinden ulaşabilirsiniz. Bu alanda sadece sürücü belgenize veya şahsınıza son 1 yılda yazılmış olan trafik cezalarını görebilirsiniz.

 

İlgili alana girdiğinizde ilk olarak karşınıza çıkacak olan sürücü belgesi bilgilerinin bulunduğu alandır. Bu alanda adınız, soyadınız, sürücü belgenizin verildiği yer, belge numarası, ilk belge tarihiniz ve aktif ceza puanınız yer almaktadır. Ayrıca aday sürücü olup olmadığınız ve belgenizin yeni tip olup olmadığı bilgisi verilmektedir.

 

Sürücü belgesi bilgilerinizin hemen altında yer alan diğer bir alan ise sürücü belgesine ait sınıflardır. Bu alanda sahip olduğunuz sürücü belgesi ile kullanabileceğiniz araç tipleri, sınıf tarihini geçerlilik başlangıç ve bitiş tarihleri yer almaktadır. Diğer bir alan olan sürücü belgesine ait kısıtlar alanı sahip olduğunuz gözlük veya kontakt lensleri görüntüleyebilirsiniz.

 

Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Yoksa

 

Eğer sürücü belgenize ait bir iptaliniz yoksa “Sürücü belgenize ait bir iptal bilgisi bulunmamaktadır.” İbaresi ile, ceza yoksa “Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı sürücü belgesine ve(ya) şahsınıza yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.“ ibaresi ile karşılaşırsınız.

 

Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Varsa

 

Eğer sürücü belgenize ya da şahsınıza yazılmış bir trafik cezası varsa, cezaya ilişkin normal tabloda aşağıdaki bilgiler yer almaktadır.

 

 

T.C. Kimlik Numarası

 

Ceza Türü

 

Aracın Plakası

 

Cezanın Düzenlendiği İl

 

Cezanın Düzenlendiği İlçe

 

Ceza Tarihi

 

Ceza Saati

 

Ceza Tutarı (Türk Lirası)

 

 

Ayrıca “Detay” butonuna tıklayarak cezaya ilişkin detaylı bilgilerin bulunduğu tabloyu görebilirsiniz. Bu detaylı tabloda ise aşağıdakiler yer almaktadır.

 

 

T.C. Kimlik Numarası

 

Ceza Türü

 

Sürücü Belgesinin Verildiği İl/İlçe

 

Sürücü Belge Numarası

 

Aracın Plakası

 

Tutanak Seri Sıra No

 

Ceza Tutarı (Türk Lirası)

 

Cezanın Düzenlendiği İl

 

Cezanın Düzenlendiği İlçe

 

Cezanın Düzenlendiği Yer

 

Ceza Tarihi

 

Ceza Saati

 

Ceza Maddeleri

 

 

Fakat e-devlet web sitesinin sunduğu sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama hizmeti kapsamında verilen bilgilerin emniyet genel müdürlüğü bilgi sisteminden alındığı unutulmamalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 12 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın