Sulh Hukuk Mahkemelerince Açılan Vasiyetname SorgulamaE-devlet sistemi üzerinden Adalet Bakanlığı’na bağlı tüm resmi işlemlerin hızlı bir şekilde yürütülmesi mümkün olmaktadır. İşte ortada duran bu yaklaşımlar nezdinde değerlendirildiği zaman son derece önemli bir yaklaşım tarzı olarak sulh hukuk mahkemeleri tarafından açılan vasiyetname sorgulama işleminin yapılması gerekmektedir.

Vasiyetname Hakkında

Miras, soyağacı gibi aile hukukuna giren konulara ilişkin olarak sulh hukuk mahkemelerinin görevine verilen tüm hukuki işlemleri ele alan yasal düzenleme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yasal düzenleme neticesinde vasiyetname belgesine sahip olan ve vasi olarak mirasçılık belgesine dayanak teşkil eden vasi ve muris (miras bırakan) arasındaki yasal düzenlemeyi teşkil etmektedir.

Sorgulama Ekranı

E-devlet sistemi üzerinden miras sorgulama e devlet olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle sisteme giriş sağlamanız gerekir. Sisteme erişim yöntemleri arasında şunlar gelmektedir:

– İnternet bankacılığı bilgileriyle giriş

– Mobil imzayla giriş

– E-devlet şifresiyle giriş olarak birbirinden farklı konularda her yönden sisteme erişim olanağı bulunmaktadır. Böylelikle her yönden e devlet miras davası konularına yönelik olarak sorgulama yapılması mümkün olacaktır.

Adalet Bakanlığı Vasiyetname İşlemleri

Adalet Bakanlığı e-devlet sistemi üzerinden yer verilen işlemler dahilinde vatandaşların adli ve idari resmi kurum ve kuruluşlarına gitmesine gerek kalmaksızın 7 gün 24 saat zaman diliminde bütün işlemlerini yerinden incelemesi imkanını sağlamaktadır. Öncelikle vasiyetname düzenleme işlemine yönelik olarak ayırt etme gücünün olması ve sakatlanmamış irade beyanıyla şekle uygunluk koşulları aranmaktadır. Bu koşullar sağlandıktan sonra miras ve soyağacı konularına ilişkin olarak resmi işlemler yapılması mümkün olmaktadır.

Adalet Bakanlığı E-Devlette

Adalet Bakanlığı’na ilişkin olarak bütün resmi hizmetleri vatandaşlar e-devlet üzerinden görüntüleme olanağı bulacaktır. Ortada duran bu nitelikler ışığında yer verildiği zaman gerçekten de adalet bakanlığı e devlet sistemi üzerinden sorgulama işleminin yürütülmesi olanaklı olacaktır. Bu özelliklerine dayanacak olunduğu zaman da her yönden karşımıza çıkmaya devam eden nitelik olarak kendini göstermektedir ki tüm bunlar da son derece dikkate değer yaklaşımlardan olması bakımından gerçekten de ifade edilecek hususiyet olarak e-devlet sisteminin hizmetlerini oluşturur.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın