SRC5 Sınav Giriş Belgesi Sorgulama


SRC5 Sınavı

SRC5 sınavı bir ehliyet sınavı türüdür. Tehlikeli maddeleri taşıyan araçları kullanmak için gereken bir belgedir. SRC5 belgesini almak isteyen kişiler için SRC3 veya SRC4 belgelerinden en az birine sahip olmaları şartı aranır. SRC5 belgesinin diğer adı ADR belgesidir. SRC5 ehliyet sınav giriş belgesi e devlet üzerinden edinilebilir.

SRC5 Eğitimi

SRC5 belgesi almak isteyenlerin katılacağı eğitimin saati toplamda ondokuz saattir. Eğitimini tamamlayan kişiler SRC5 belgesi edinmenin ikinci aşaması olan genel sınava girer. Sınav sonucunda en az 60 puan alan kişiler SRC5 belgesini almaya hak kazanır. Direksiyon sınavı giriş belgesi sorgulama işlemi e devlet internet hizmetinden yapılabilir.

SRC5 Eğitimi Kapsamı

SRC5 eğitiminde öğretilenler şunlardır: Tehlikeli malları taşımak için gerekenler, tehlike türleri, atık naklinde çevre korunması, önleyici tedbirler, kaza durumunda yapılacaklar (ilk yardım, yolun çevrilmesi gibi), turuncu renkli ikaz levhalarının kullanımı, işaretleme, etiketleme, levhalama, şoförün uyacağı kurallar, teknik teçhizat bilgisi, karışık yüklemeyle ilgili yasaklar, tehlikeli malları yüklerken ve boşaltırken uyulacak tedbirler, hukuki sorumluluklar, çok modlu taşımacılık, paketleri elleçleme ve istifleme, tünel kuralları, terör olaylarına ilişkin bilinçlenme.

E Devlet Üzerinden SRC5 Sınav Belgesi Sorgulama

SRC5 ehliyet sınavı giriş belgesi sorgulama işlemi için yapılması gerekenler sırayla şunlardır:

  • İnternet üzerinden www.turkiye.gov.tr sitesine gidilir.
  • Açılan sayfada uygun boşluklara TC kimlik no ve e devlete ait şifre yazıldıktan sonra giriş yapılır.
  • Kurumlar seçeneği tıklanır.
  • U harfi tıklanır.
  • U harfi ile başlayan kurumlar listesinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tıklanır.
  • Açılan sayfada yer alan hizmetlerden mesleki yeterlilik işlemlerine ait alt başlık olan SRC5 sınav giriş belgesi sorgulamaya tıklanır.
  • Yapılacak olan ya da daha önceden yapılmış olan sınavlara ait tarih seçilir.
  • Sorgula butonu tıklanır.
  • Sınava ait yer, tarih ve saat bilgisinin bulunduğu belge görülür.

SRC5 belgesi edinen kişiler çok önemli ve tehlikeli maddeleri (kimyasallar, yanıcı maddeler, yakıcı maddeler, patlayıcı maddeler gibi) taşıdığından mutlaka her zaman sürücü eğitimlerindeki kurallara uygun olarak araçları kullanmaya özen göstermelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın