Sosyal Güvenlik Kurumunun İşlemleri | E-Devlet Türkiye

Sosyal Güvenlik Kurumunun İşlemleriSosyal Güvenlik Kurumunun İşlemleri

 

E-devlet kapısı olarak bildiğimiz sistem, bizlere en hızlı ve güvenilir yoldan kamu hizmeti ulaştırma amacı güden elektronik ortamdaki bir alt yapıdır. Hızlı ve güvenilir olma tek özelliği değildir bunun yanı sıra en çok fayda sağlayan özelliği maliyetsiz oluşudur. Bu sayede, devlet ve birey arasında sosyolojik açıdan baktığımızda da güçlü bağlar oluşturulduğunu görebiliriz. Devlete olan güven, risk toplumlarında önemli bir husus arz etmektedir. E-devlet sistemi, bir nevi bu güveni sağlayan bir araç pozisyonundadır. Tabii ki, amaçları ve faydaları bunlarla sınırlı değildir.

 

Birçok kamu kuruluşunun iş yükünü hafifletmesiyle, fiziksel olarak yapılan işlerin tamamen mekanik bir hal almasını sağlamasıyla da, modern zamanların bir göstergesi de olmaktadır. Teknolojik çağda yaşamamız, hayatın hız kazanması gibi faktörler, e-devlet sisteminin önemini gün geçtikçe artırmaktadır.

 

Sosyal Güvenlik Kurumunun İşlemleri

 

Tüm bunların ışığında, son zamanlarda e-devlet kapısında en çok sorulan soruların bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumunun, e-devlet sistemi üzerinde yapa geldiği bazı işlemlerinin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Bu işlemleri önem esasına göre sıralamak gerekirse;

 

4A Emekli Aylık Bilgisi

 

4A Emekli Aylığı Kesintileri

 

4A Emekli Ödeme Bilgileri

 

4B Aylık Bilgisi

 

4B Emekli Aylığı Kesintileri

 

4B Borç Durumu

 

4B Tescil Kaydı

 

4C Bir Aylık Maaş Tercihi

 

4C Emekli Aylığı Kesintileri

 

4C Tescil Kaydı

 

gibi işlemlerin yapılması için öncelikle e-devlet sistemine giriş sağlanmalı ve daha sonra istek doğrultusunda hareket edilmelidir.

 

E-devlet Sistemine Giriş ve İşlem Gerçekleştirme

 

E-devlet sistemine giriş yapmanın çeşitli yolları vardır ve bu yollardan biri sisteme giriş için yeterlidir. En çok tercih edilen yol ise, e-devlet şifresi ve T.C kimlik kart numarası kullanımıdır. E-devlet şifresine PTT aracılığıyla, sadece bir beyanda bulunarak erişebilirsiniz. Bunun haricinde dilerseniz, internet bankacılığı, e-imza veya mobil imza gibi yollara da başvurabilirsiniz.

 

Sisteme giriş yaptıktan sonra, yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz herhangi bir işlemi, ana sayfada bulunan arama çubuğu yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Arama çubuğuna yazmış olduğunuz isteğiniz için birçok seçenek karşınıza gelebilir. Bu seçeneklerden, sizin isteğinize en uygun olanını belirleyip seçmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra, sistem işlemin gerçekleşeceği sayfaya sizi yönlendirecektir. Dolayısıyla, e-devlet sistemi, kurumları ziyaret etmekten çok daha pratik bir yöntemdir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın