Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip Nasıl Yapılır?


Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, e-Devlet sistemi üzerinden verdiği hizmetlerden biri olan DYS evrak takip uygulaması, online ortamda kullanıcılara sunulmaktadır. SGK evrak takip hizmeti ile Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bulunan evraklara güvenle ve hızla ulaşım sağlanmaktadır. Bu uygulama sayesinde evraklar, online ortamda zarar görmeden saklanmakta ve ihtiyaç olduğu anda kolayca bulunmaktadır. E-Devlet sistemine giriş yapan her vatandaş evrak takip hizmetinden, sorun yaşamadan faydalanabilir.

SGK Evrak Takip
SGK Evrak Takip Nasıl Yapılır?

DYS Evrak Takip Nedir?

DYS yani Doküman Yönetim Sistemi; bir kurum ya da kuruluşa ait bilgi ve belgelerin depolandığı sanal uygulama olarak tanımlanabilir. Ayrıca depolanan belgelere ulaşımı, takibi ve yönetimi de yapma olanağı sağlar. Bu sistem yardımı ile yapılan takip işlemi ise DYS evrak takip uygulaması olarak adlandırılmaktadır. SGK kapsamlı bir hizmet olan bu uygulama pek çok avantaja sahiptir. Peki, bu hizmetler nelerdir?

  • Belgelerin sisteme depolanma süresinden kazanılır.
  • Aranan belgelere ulaşım hızlı ve kolaydır.
  • Takip işlemleri pratik bir şekilde yapılır.
  • Belgelerin yetkili ve ilgili kişiler arasında paylaşımı hızlanır.
DYS Evrak Takip Nedir?
DYS Evrak Takip Nedir?

SGK Evrak Takip Sorgulamaları Neleri Kapsar?

SGK evrak takip hizmeti sayesinde, sistem dahilindeki tüm belge ve bilgiler güvenle muhafaza edilebilmektedir. Bu takip hizmeti ile pek çok bilgiye kolayca ulaşım sağlanabilir. Bunlar arasında 4A/4C emeklilik evrakları, emeklilik başvuruları ve takibine dair bilgiler, 4A/4B maaş bilgisi gibi SGK’ya bağlı işlemler sayılabilir.

DYS Evrak Takip
DYS Evrak Takip Nasıl Yapılır?

DYS Evrak Takip Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu DYS evrak takip hizmeti, e-Devlet kapısı üzerinden alınmaktadır. Sisteme T.C. kimlik numarası ve şifre ile girdikten sonra izlenmesi gereken adımlar oldukça kolaydır. Eğer şifreniz yoksa ya da hatırlamıyorsanız e-Devlet üzerinde bu hizmetten yararlanamazsınız. Bunun için direkt kurumun sitesine girmeniz ya da en yakın PTT şubesinden yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapan vatandaşlar evrak takip hizmeti almak için şu yolları izlemelidir:

  • “Kurumlar” menüsüne girin ve bu menü bölümlerinden biri olan “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına gidin.
  • Açılan sayfada yer alan hizmetlerden “Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip” seçeneğine tıklayın.
  • Yeni açılan sayfa sizi kurumun kendi sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfada sorgulama yapacağınız yılı seçip gerekli evraklara ulaşım sağlayabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın