Siyasi Parti Üyeliği Sorgulaması Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulaması Nasıl Yapılır?Siyasi parti üyeliği sorgulaması nasıl yapılır sorusu birçok kişinin merak ettiği sorular arasındadır, işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Siyasi Parti Üyeliğiniz Bulunuyor mu?

Siyasi parti üyeliği birçok vatandaşın bilgisi dahilinde olmadan da yapılabilmektedir.

Ülkemizde 2019 yılı itibarıyla 77 adet aktif siyasi parti bulunmaktadır.  Bir siyasi partiye üye olabilmek için üyelik işlemi gerçekleştirilecek kişinin imza sirküsüne ihtiyaç duyulmaktadır. Herhangi bir yerden kopyalanan imza kaydı ile siyasi parti üyeliğiniz bilginiz dahilinde olmadan yapılabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek ve mağdur edilen vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından siyasi parti üyeliği sorgulama ve iptali ile ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir uygulama başlatılmıştır.

Siyasi parti üyeliği sorgulama
Siyasi parti üyeliği sorgulama

Siyasi Parti Üyeliği Nasıl Sorgulanır?

Siyasi parti üyeliği sorgulama işlemleri iki yolla yapılmaktadır. Yargıtay resmi sitesinden vatandassipar.yargitaycb.gov.tr linkini kullanarak “TC Kimlik No Bilgisi ile Siyasi Parti Üyelik Durumu Sorgu” ekranından T.C. kimlik numaranızı ve kimliğinizde bulunan nüfus cüzdanı seri no bilginizi girerek öğrenebilirsiniz. Diğer yol ise, e-Devletin turkiye.gov.tr sitesine T.C. kimlik numaranızı ve size verilen e-Devlet şifrenizi girerek siyasi parti üyeliği sorgulama detayına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Siyasi Parti Üyeliği Nasıl Sorgulanır?

E-devlet Siyasi parti üyeliği sorgulama işlemlerini e-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızla gerçekleştirebilirsiniz. Yargıtay’ ın sayfasından da gerçekleştirilen siyasi parti üyeliği sorgulama işlemleri, e-Devlet sisteminde Adalet Bakanlığı hizmetleri başlığı altında da  ayrıca yer almaktadır. E-devlet sistemine üyeliğiniz bulunmuyorsa herhangi bir PTT şubesine T.C. kimlik kartınızla başvurarak şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifrenizi teslim almanız karşılığında PTT şubesine 2 TL tutarında ücret ödemeniz gerekecektir.

e-devlet siyasi parti üyeliği sorgulama
e-devlet siyasi parti üyeliği sorgulama

Siyasi Parti Üyeliği Sorgu İşlemleri

E-devlet üzerinden siyasi parti üyeliği sorgulama işlemleri için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra ana sayfadan “Tüm Kurumlar” bölümünün altında yer alan Cumhuriyet Başsavcılığının sunmuş olduğu bir hizmet olan “Yargıtay” kısmını seçmeniz gerekmektedir. Alt başlıklarda bulunan “Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama” alt başlığına tıkladığınızda herhangi bir siyasi parti üyeliğinizin olup olmadığı bilgisine erişim sağlayabilirsiniz.

Siyasi Parti Üyeliği Nasıl İptal Edilir?

Herhangi bir siyasi parti üyeliğiniz olduğunu tespit eder ve iptal etmek isterseniz, yine e-Devlet sayfasının bir hizmeti olan “Siyasi Parti Üyelik İptali” alt başlığından gerekli işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın