Sigortacılık Şikayet Başvuru ve Takip Nasıl Yapılır?


Sigorta; hayat, sağlık, deprem, kasko gibi pek çok türü olan ve hem maddi hem de manevi açıdan oluşabilecek risklere karşı koruma sağlayan bir uygulamadır. Belirli bir ücret ya da prim karşısında sahip olunan sigortalarda bazı durumlarda pürüzler ya da aksaklıklar meydana gelebilir. Böyle durumlarda şikayet talebi oluşturmak ve takibini yapmak için ilgili kurumlara başvuruda bulunmak gerekir.

Sigortacılık şikayet başvuru ve takip işlemleri artık e-Devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen bu hizmet ile tüm şikayetlerinizi ilgili mercilere iletebilir ve sonucu en güvenli şekilde alabilirsiniz.

Sigortacılık Şikayet Başvuru ve Takip e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?
Sigortacılık Şikayet Başvuru ve Takip e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Kimler Sigortacılık Şikayet Başvurusu Yapabilir?

Sigortacılık şikayet başvuru ve takip hizmetini, sigortalı her vatandaş sorun yaşamadan kullanabilir. E-devlet sistemi üzerinden giriş yapıldıktan sonra istenen bilgiler doğru bir şekilde girildiği takdirde başvuru oluşturulabilir.

Sigortacılık Şikayet Başvuru ve Takip
Sigortacılık Şikayet Başvuru ve Takip

Sigortacılık Şikayet Başvuru ve Takip Nasıl Yapılır?

Sigortacılık şikayet başvuru ve takip işlemi e-Devlet kapısı üzerinden ulaşılan hizmetlerden biridir. İlk olarak sisteme giriş yaptıktan sonra bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için ise kimlik numaranıza ve şifrenize ihtiyacınız var. Eğer şifre ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız en yakın PTT şubesine başvurabilirsiniz. Sistem açıldıktan sonra şikayet başvurusu oluşturmak için şunları yapmanız gerekiyor:

  • Açılan ana sayfada bulunan “Kurumlar” bölümüne girin.
  • Bu bölümde yer alan liste içinde “Hazine ve Maliye Bakanlığı” sayfasını seçin.
  • Bakanlığın bünyesinde yer alan hizmetler listesinden “Sigortacılık Şikayet Başvuru ve Takip” seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan sayfada daha önce yaptığınız başvurular yer alıyor. Eğer daha önce başvuru yapmadıysanız ya da yeniden yapacaksanız; sağ üst köşedeki “Yeni Başvuru” butonuna basın.
  • Metni okuyup onaylayın ve sonraki sayfada sizden istenen bilgileri girip başvurunuzu tamamlayın.
Sigortacılık Şikayet Başvuru ve Takip e-Devlet
Sigortacılık Şikayet Başvuru ve Takip e-Devlet

Şikayet Başvurusu Sonrası Süreç Nasıl İşliyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan kararla e-devlet üzerinden sigortacılıkla ilgili şikayetlerinizi yapabiliyorsunuz. Yapılan şikayetlerin sonrasında ilgili kurumlara iletilip iletilmediğinin takibini yapmanız da mümkün olacak. Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan genelge dahilinde başvurular, e-devlet sistemi aracılığıyla direkt olarak ilgili kurumlara gönderilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın