Resmi İlan ve Reklam Yayınlayan Süreli Yayınların Sorgulanması Nasıl Yapılır?


Basın İlan Kurumu, son yapılan düzenlemeler ve alınan kararlar ile bazı hizmetlerini e-Devlet üzerinden ulaşıma sunmuştur. Bu hizmetler arasında yer alan resmi ilan ve reklam yayınlayan süreli yayınlar listesi sorgulaması, tüm vatandaşlar tarafından e-Devlet sistemi üzerinden ulaşılabilir hale gelmiştir.

Süreli yayınlar nedir, yayınların listesi neleri içerir, bu yayınların sorgulaması nasıl yapılır öğrenmek için e-Devlet sistemine giriş yapmanıza gerek yoktur. Süreli yayın sorgulama hizmeti, Basın İlan Kurumu’nun kendi internet sitesi üzerinden verilmekte ve sizi oraya yönlendirmektedir.

Süreli Yayın Nedir?
Süreli Yayın Nedir?

Süreli Yayın Nedir?

Süreli yayın nedir sorusunun cevabı, yılın belirli dönemlerinde aylık ya da haftalık yayınlanan gazete, dergi gibi yayınlar olacaktır. Bu yayınlar dergi, magazin gibi isimlerle de anılmaktadırlar. Var olan belirli bir konu, durum ya da alan hakkında en güncel çalışmaları, yazıları içeren yayınlardır. Kısacası, gündem hakkında en hızlı bilgiyi sunan ve yorumlayan iletişim araçlarına verilen isimdir.

Süreli Yayın Sorgulama
Süreli Yayın Sorgulama

Süreli Yayınlar Listesi Nerede Yayınlanıyor?

Süreli yayınlar listesi, Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından kendi sistemleri üzerinden paylaşılmaktadır. Ancak yapılan son düzenlemelerden sonra TÜRKSAT ile imzalanan anlaşma sonrasında, listeye ulaşmak için E-Devlet kapısı üzerinden de işlem yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi, sizi sorgulama yapabileceğiniz Basın İlan Kurumu sayfasına aktaracaktır. Bu sayfada süreli yayınlar listesi içinde yer alan yayınların tümünü inceleyebilirsiniz.

Süreli Yayınlar Listesi
Süreli Yayınlar Listesi

E-Devlet Üzerinden Süreli İlanların Sorgulanması Nasıl Yapılır?

Basın İlan Kurumu’nun bazı hizmetlerine e-Devlet sistemi üzerinden erişime izin vermiştir. Üstelik sisteme giriş yapmadan var olan birkaç hizmete ulaşım sağlamak mümkündür. Resmi ilan ve reklam yayını yapan süreli yayınların sorgulanması için izlenmesi gereken yol ise hayli kolaydır. İstediğiniz bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Süreli yayınların sorgulaması su şekilde yapılmaktadır:

  • E-Devlet sistemi ana sayfası üzerinde yer alan bölümlerden “Kurumlar” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan yeni sayfada “Basın İlan Kurumu” sayfasını bulun ve tıklayın.
  • Bu sayfa sizi Basın İlan Kurumu’nun süreli yayınların listesini içeren sayfasına yönlendirecektir.
  • Bu sayfada ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilir, gerekli sorgulamayı yapabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın