Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Şikayet ve Beğeni Bildirim Nasıl yapılır?Pozitif ve negatif görüşler için

Televizyonlarda veya radyolarda izlediğiniz, dinlediğiniz içerikler hakkında olumlu veya olumsuz bir geri dönüş sağlamanız için, e-devlet sisteminin alt yapısını sağladığı rtük şikayet hattı hizmetini kullanabilirsiniz. Bu hizmeti kullanarak Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikayet ve beğeni bildirimlerinde bulunabilirsiniz. Bu yazıda, hizmet sistemini nasıl kullanacağınız hakkında merak edilenler anlatılmıştır.

Size ulaşabilmek ve hakkınızda bilgi

İlk olarak e-devlet sitesine girerek, arama kutucuğuna şikayet ve beğeni bildirimi yazmalısınız ve yeni sayfada açılan rtük şikayet formu ekranınıza gelecektir. Kişisel bilgiler adı altında, rtük şikayet iletişim kullanılacak, adınız – soyadınızı, cinsiyetinizi, eğer mevcut ise e-posta adresinizi, zorunlu alanlar olan yaş grubunuzu, ikamet ettiğiniz ili, eğitim düzeyinizi ve mesleğinizi yazmalısınız.

RTÜK şikayet takip
RTÜK şikayet takip

Bildirimizin içeriği hakkında

Daha sonra rtük şikayet takip için asıl bildirim formunu doldurmalısınız. Bildirim formu rtük şikayet takip için şikayetinizin asıl konusunu içerdiği kısımdır. Bu kısımda ilk olarak bildiriminizin türünün ne olduğunu, yani yayınlar, teknik veya diğer konuları, seçmelisiniz. Yapılan yayınlara ve reklamlara göre bildiriminiz var ise yayınlar kısmını, kaçak yayın, enterferans vb. bildirimi ise teknik kısmını, diğer türlü bildirimleriniz için ise diğer kısmını seçebilirsiniz. Bu seçimi yaptıktan sonra rtük şikayet takibi için önemli kısım olan bildirimizin türünü seçmelisiniz. Şikayet mi yoksa beğeni mi olduğunu bu kısımda seçmelisiniz.

Televizyon ya da radyo bildirimi

Sonraki işlem ise rtük şikayet formu için gerekli konuyu taşıyan, bildirimizin yayın türünün hangisi olduğudur, bu da televizyon yada radyo seçeneklerinden biridir. Kanal adını yazarak hakkında bildirim yapacağınız programın bulunduğu kanalı seçersiniz. Hemen ardından bu programın adını da yazmalısınız. Bu rtük online şikayet kapsamında bildirimi yapılacağı programın, yayın zamanını tarih ve saat olarak belirtilen alana girmelisiniz.

RTÜK online şikayet
RTÜK online şikayet

Erişim sağlanan her program için

Son olarak da bildirim yapacağınız programa yönelik şikayet veya beğeni ile ilgili düşüncelerinizi belirtilen sayıda karakter içinde geniş olarak yazabilirsiniz. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra bildiriminizi kaydedip rtük şikayet takibi olarak bildirimizin RTÜK’e ulaşıp ulaşmadığını takip edebilirsiniz. Bu hizmet ile televizyon ve radyo yayınlarında ki programlar hakkında pozitif veya negatif bildirimde bulunabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın